Při měření používají špičkovou techniku, která odhalí provinilce téměř ve sto procentech případů. Infrakamery a reflektometry dokáží například objevit nelegální přípojku. Důležitým pomocníkem při odhalování neoprávněných odběratelů jsou také termovize, které jsou schopny rozeznat porušené vodiče a kabely.

„V některých případech je nutné pozorovat podezřelé objekty z výšky. Úmyslné poškození a manipulaci s elektroměrem nebo falšované plomby je pak schopna rozpoznat speciální laboratoř, která využívá nejmodernější měřicí, optickou i počítačovou techniku,“ vysvětlila mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Podvodníka objevili v minulých dnech energetici také v Ostravě. Přistižený odebíral nelegálně elektřinu současně celkem v pěti objektech.

V celé republice specialisté na vyhledávání černých odběrů vyjíždějí každodenně ke zhruba třiceti až čtyřiceti kontrolám. Obyčejně se nasazují dvoučlenné skupiny, na náročnější a složitější případy nasazují vyhledávači černých odběratelů početnější týmy. „Někdy na podezřelé odběry upozorní anonym, v devíti z desíti případů však neoprávněného odběratele odhalí systematická činnost kontrolorů, techniků a odečítačů. Nepoctivce často prozradí analýza spotřeby odběrného místa, kde pracovníci zjistí výrazný pokles spotřeby,“ doplnila Lutišanová.

Za prvních osm měsíců roku energetici na Moravě a ve Slezsku odhalili celkem 571 neoprávněných odběrů. Škoda, kterou na uvedeném území způsobili, převýšila dvaadvacet milionů korun. V celé republice energetici loni objevili přes tři tisíce černých odběratelů elektřiny, kteří způsobili škodu přes 130 milionů korun.

„To odpovídá přibližně roční spotřebě zhruba desetitisícového města. Kdybychom proti těmto černým odběratelům systematicky nepostupovali, vzniklé ztráty by ze svých kapes museli zaplatit všichni zákazníci,“ uvedla mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu.

Na jeden z nejkurióznějších případů přišli kontroloři netechnických ztrát v severočeském Duchcově, kde objevili rozsáhlou pěstírnu marihuany. Vysokou škodu způsobil i majitel rodinného domu na Liberecku, který po tři roky odebíral neoprávněně elektřinu a vytápěl s ní celý dům, bazén, skleník a další rodinný dům své přítelkyně. Tento odběratel se napojil dráty na vedení pod zemí mimo distribuční síť. Odhalení tohoto pachatele předcházelo několikahodinové měření v okolí objektu a průzkum termovizí.

V případě, že škoda způsobená černým odběrem přesáhne půl milionu korun, hrozí podle Lutišanové provinilci nepodmíněný trest se sazbou od čtyř do šesti let. „Pokud však černý odběratel elektřiny projeví dobrou vůli a uhradí vzniklou škodu, může se trestnímu oznámení vyhnout. Když jsou škody uhrazeny, není ani problém obnovit dodávku elektřiny do daného místa,“ dodala Lutišanová.