Krajský státní zástupce v Ostravě Alois Dlouhý v těchto dnech podal na všechny někdejší ochránce zákona obžalobu, kterou se bude zabývat Okresní soud ve Frýdku-Místku. Termín hlavního líčení není zatím znám. „V našem kraji jsme nikdy nic takového neměli,“ uvedl Dlouhý, který se zabývá trestnou činností policistů. Podle Dlouhého je ojedinělý zejména vysoký počet stíhaných mužů v uniformách.

Podle obžaloby se jednalo celkem o devatenáct případů. Hlídky kvůli různým přestupkům, zejména překročení rychlosti a jízdu v opilosti, zastavily motoristy. Následovalo oznámení o částce, kterou je nutné zaplatit. Pokud řidiči u sebe peníze v řádech tisíců korun neměli, policisté je poslali domů nebo do bankomatů.

Sedm z jedenácti mužů zákona je obžalováno z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Hrozí jim až pět let vězení. Jejich čtyři kolegové, u kterých se braní úplatků nepodařilo jednoznačně prokázat, se budou zodpovídat jen ze zneužívání pravomocí veřejného činitele. Ve vězení by mohli strávit až tři roky.

Případem se Inspekce ministra vnitra začala zabývat poté, co na podivné praktiky upozornili samotní motoristé. Během dvouměsíčního sledování a vyšetřování, které proběhlo vloni v srpnu a září, se podařilo prokázat devatenáct činů. Všichni policisté z vratimovského oddělení byli na hodinu propuštěni. Šenovský strážník později dobrovolně odešel od městské policie.

Co se týče samotných řidičů, nikdo z nich nebyl za poskytnutí úplatku stíhán, přestože hlídkám požadované peníze dobrovolně vydali. „Nemuseli si být bezpečně vědomi toho, že dávají úplatek,“ vysvětlil Dlouhý s tím, že policisté přímo o úplatku nikdy nehovořili.

Často však používali věty typu: Na kolik si ceníte svého řidičáku? A podobně.