Šest roků stráví za mřížemi třiapadesátiletý Pavel Pokorný z Ostravy. Krajský soud v Ostravě jej v pátek uznal vinným z přípravy vraždy dvou mužů. Jedním z nich je elitní kriminalista z ostravské pobočky Národní protidrogové centrály. Zločin však nesouvisel s jeho prací. Pokorný je s kriminalistou v příbuzenském vztahu. Policista se během rodinných sporů postavil na stranu jeho odpůrců. Kromě vraždy protidrogového experta měl Pokorný chystat i zabití muže, který mu dlužil peníze. Mělo se jednat o čtvrt milionu korun.

Podle státního zástupce Pokorný kontaktoval lidi z ostravského podsvětí. Nakonec si u dvou z nich objednal vraždu policisty a dlužníka. Najatí muži, kteří vyinkasovali část dohodnuté odměny, se však obrátili na policii. Ta Pokorného zatkla. Před vyšším trestem Pokorného zachránila skutečnost, že čin pouze plánoval a dotáhl jen do fáze přípravy a organizování.

Zda by své protivníky nechal skutečně odstranit, není jasné. Z odposlechů i dalších důkazů však vyplývá, že byl odhodlaný ke všemu. Dokonce po najatých mužích žádal, aby mu obstarali zbraň.

Pokorný po celou dobu vinu popíral. Potvrdil jen, že si najal lidi, aby z dlužníka dostali peníze. Při vymáhání hodlal původně postupovat běžnou právní cestou. „Právník mi ale řekl, že by to trvalo tři až a pět let,“ řekl během hlavního líčení Pokorný, který se nakonec prostřednictvím další osoby obrátil na doporučené vymáhače. „Mělo jít o profesionály. Řekli, že pro ně není nic problém, že všechno zařídí,“ řekl Pokorný, který však odmítl, že by se chystal někoho zabít. U policisty prý k tomu neměl důvod a co se týká dlužníka, vymáhači mu měli pouze zdemolovat bar a zbít jej. Ničí smrt prý nežádal. Pokorný se domnívá, že najatí muži byli podvodníci, kteří od něj vyinkasovali peníze a pak jej dostali za mříže.

Rozsudek není pravomocný. Pokorný se proti němu na místě odvolal, státní žalobce si ponechal lhůtu. Konečné slovo tak připadne Vrchnímu soudu v Olomouci.