U Vrchního soudu v Olomouci byl v těchto dnech definitivně uzavřen případ školáka, který se společně s dalšími dvěma pachateli pokusil zabít výběrčího dluhů společnosti Provident Financial. Ke zločinu došlo v listopadu předloňského roku na Novojičínsku, kde oběť málem ubili paličkou na maso. Komplicové - muž a žena - si již ve vězení odpykávají třináct a dvanáct let. Nyní přišla řada i na nejmladšího z trojice, který měl v době činu patnáct let.

Krajský soud v Ostravě ho již na podzim loňského roku jako mladistvého poslal na čtyři roky za mříže. Chlapec se ale proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Na předvolání k několika olomouckým jednáním však nereagoval a bez omluvy se nedostavil. Představitelům justice proto došla trpělivost a delikventa nechali předvést policií. „Obžalovaný byl předveden Policií České republiky k Vrchnímu soudu v Olomouci. V průběhu svého výslechu před soudem vzal své odvolání výslovně v celém rozsahu zpět,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossi s tím, že rozhodnutí krajského soudu tak nabylo právní moci.

Násilnost se odehrála v bytě ve Studénce na Novojičínsku. Zločinci měli vše detailně připraveno. Domluvili se, že zaměstnance Provident Financial, který si měl přijít pro splátku úvěru, přepadnou a vezmou mu peníze a vozidlo. Původně ho chtěli omráčit úderem skleněnou lahví. Nakonec se ale rozhodli pro „jistější“ paličku na maso s kovovou hranou. Tělo hodlali zabalit do koberce a odvézt na odlehlé místo. Dokonce se připravovali i na variantu, že by jej zabili. „Kdyby nepřežil, tak bychom ho někam zakopali,“ uvedl při výslechu patnáctiletý školák.

V osudný den, přesně podle plánu, pozvali výběrčího do kuchyně. Zde na něj zaútočili. Muž po prvním úderu upadl do bezvědomí, ze kterého se však záhy probral. Následovaly další rány, které se snažil vykrýt. Z posledních sil vyběhl ze dveří a schoval se u sousedů.

„Zachránila ho urputná obrana a včasný útěk,“ řekla již dříve soudkyně ostravského krajského soudu.