Zloději se více než jindy činí také na přeplněných parkovištích, v prostředcích městské hromadné dopravy i na dalších místech.

Policisté stejně jako v minulých letech připravili na předvánoční období řadu bezpečnostních opatření. Jejich součástí jsou i razie. Dvě z nich se uskutečnily již během prvního adventního víkendu v Ostravě. Zapojily se do nich desítky ochránců zákona v uniformách i v civilu. Vyrazili do nákupních center, pátrali také po hříšnících, na který byl vydán zatykač. Zadržet se jim podařilo hned několik lidí, kteří se skrývali před spravedlností. Byl mezi nimi i sedmadvacetiletý výtečník mající za sebou bohatou kriminální minulost. Jeho doménou je vykrádání zaparkovaných vozidel, do kterých vnikal nejen v celé České republice, ale také v Rakousku. Policisté ho zadrželi v bytě na Cingrově ulici v Ostravě, kde se ukrýval. Podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové budou podobné akce následovat.

„S přibližujícím se Štědrým dnem vyrazí do ostravských ulic ještě větší množství policistů, abychom všem zajistili klidné Vánoce,“ uvedla Holčáková.

Strážníci v akci

Do boje s nepoctivci se zapojí i městské policie v jednotlivých městech Moravskoslezského kraje. Například v Ostravě platí speciální předvánoční opatření od pondělí až do 23. prosince.

„Lidé u sebe mívají větší finanční hotovost než obvykle, jsou méně obezřetní a zlodějům nahrávají také tlačenice v obchodech, na poštách a v dopravních prostředcích,“ řekla mluvčí ostravské policie Vladimíra Kejdová s tím, že právě těmto místům, kde se pohybuje větší množství osob, budou hlídky věnovat zvýšenou pozornost. „Počet hlídek bude ve vytipovaných lokalitách navýšen v maximální možné míře,“ zdůraznila Kejdová, která upozornila na jednu z hojně rozšířených kapsářských fint. Ta spočívá ve vyvolání zmatku v obchodech či dopravních prostředcích. Často se jedná o hádky či nahrané potyčky, „Může se jednat o organizovanou skupinu kapsářů, kteří vyvoláním konfliktu upoutají pozornost na sebe, přičemž jiná skupina v dané chvílí okrádá občany. Dochází k tomu zejména při nastupování či vystupování z dopravních prostředků, na schodištích v obchodních centrech, při kulturních programech na veřejných prostranstvích ale i na dalších místech,“ řekla Kejdová.

Opatrnost

Obezřetní musejí být především obyvatelé a návštěvníci Ostravy, kde policisté evidují nejvíce kapesních krádeží z celého kraje. Samotnou kapitolu představují nepozorní zákazníci, kteří při vybírání zboží v regálech nechávají ve vozíku tašku bez dozoru.

Dopadnout pachatele je velmi obtížné. Zloději mají vše propracováno do posledního detailu. První z nich ukradne tašku nebo peněženku. Vzápětí ji předá svému komplici, od kterého ji převezmou další členové gangu. Škody se pohybují mnohdy v desetitisícových částkách.

Ničím výjimečným přitom není, že nenechavci kromě hotovosti najdou v zavazadle také kreditní karty s přiloženými PIN kódy. Z bankovních automatů poté vyberou maximální částku.

Lehkomyslně si počínají i motoristé, kteří v autech nechávají volně odložené věci. Vniknutí do vozidla je pro zkušeného vykrádače dílem okamžiku. Oběťmi se často stávají i řidiči nakládající zboží nebo odvážející nákupní vozík. Zloději jim vezmou věci odložené na předních sedadlech.

Nebezpečí však číhá také v prostředcích městské hromadné dopravy. Kapsáři dokáží z batohů na zádech nebo z odložených tašek nepozorovaně vytáhnout mobil či peněženku.

Jak se nestát obětí zlodějů

 • Nenechávejte odložené věci v nákupních vozících.
 • Při zkoušení oblečení a vybírání zboží mějte vozík a své věci stále v dohledu.
 • Po zaplacení pečlivě uschovejte platební karty a peněženky – nedávejte je na nákup uložený v taškách.
 • Noste kabelku či tašku s penězi těsně u těla s rukou na zapínání.
 • Pravidelně si ověřujte, zda máte tašku zavřenou. Nejvhodnější jsou zavazadla se složitějším způsobem uzavírání.
 • V tlačenicích a nepřehledných situacích buďte obezřetní, ubezpečte se, zda máte své věci v kapsách a zda se někdo nepokouší otevřít vaši tašku.
 • Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes oblečení. Nebezpečné je umístění v zadních kapsách kalhot.
 • Nikdy si nepište PIN na platební kartu ani na přiložený lístek.
 • Při placení nevystavujte na odiv peněženku plnou bankovek.
 • Pozor si dávejte nejen v obchodech, ale také na poštách a v dopravních prostředcích.
 • Ve svých vozidlech nenechávejte žádné cennosti, a to ani v zavazadlovém prostoru.
 • Při nakládání zboží do auta si pozorně všímejte podezřelých osob. Je také velmi riskantní nechat tašky na sedadlech a jít vrátit košík.
 • Pokud se již stanete obětí zlodějů, ztrátu dokladů, které mohou být zneužity, neprodleně ohlaste policii. V případě krádeže platební karty kontaktujte banku a proveďte zablokování.