Jak na středeční tiskové konferenci uvedl šéf Toxi týmu Jiří Kopeček, jde o jeden z největších úspěchů v desetileté historii této specializované skupiny zaměřené na boj proti drogovým zločincům. V důsledku razie se nyní pervitin v některých částech Moravskoslezského kraje stal nedostatkovým zbožím. Platí to například pro Opavsko a část Ostravy.

Skupinu šesti mužů (29 až 39) z Ostravy se podařilo odhalit během akce s krycím názvem Ostrov odvozené od jednoho z úkrytů. Část výrobců pervitinu mělo totiž svou základnu na ostrově vrbické štěrkovny na Karvinsku, další působila v rodinných domech v Lučině na Frýdecko-Místecku a v Příboru na Novojičínsku.

Zátahu se účastnilo na osmdesát ochránců zákona včetně detektivů z ostravské expozitury Národní protidrogové centrály a příslušníků zásahové jednotky. Ti k zadržení jednoho z pachatelů museli použít varovného výstřelu.

Zásoby

Při domovních prohlídkách policisté objevili tři velkokapacitní varny a padesát gramů pervitinu, efedrin, marihuanu a lysohlávky. Kromě toho našli i bezmála pět tisíc prázdných obalů z volně prodejných léků, zejména modafenu, z něhož se pervitin vyrábí. „Množství prázdných obalů odpovídá zhruba jednomu a půl kilogramu vyrobeného pervitinu v hodnotě 1,8 milionu korun,“ uvedl Kopeček s tím, že skupina byla schopna týdně vyrobit až pět tisíc dávek.

„Byla to velice náročná akce,“ prohlásil Kopeček, který zdůraznil, že zatýkání probíhalo hned na několika místech Moravskoslezského kraje. „Museli jsme koordinovat zadržení všech pachatelů v jednu dobu, aby nedošlo k úniku informací či zničení stop,“ vysvětlil Kopeček. Podle šéfa Toxi týmu se vařiči pervitinu stále častěji vydávají mimo Ostravu. „Když zjistí, že jim v Ostravě hoří půda pod nohama, stěhují se do okolních regionů, kde si například pronajímají rodinné domy,“ dodal Kopeček.

Sledování

Šestičlennou skupinu sledovali policisté několik týdnů. Dostat se do její těsné blízkosti bylo velmi obtížné. Zejména monitorování centrály na ostrově uprostřed vrbické štěrkovny stálo ochránce zákona nemálo sil. „Dokonce jsme zvažovali nasazení potápěčů, nakonec jsme ale zvolili jiný postup,“ řekl zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta, který však odmítl sdělit bližší informace.

Pervitinoví výrobci měli vše detailně připraveno, fungovali jako drogová továrna. Mimo jiné používali speciální zařízení na vymačkování tablet z obalů. Medikamenty poté drtili elektrickým mlýnkem a pomocí elektrické vrtačky s metlou je s dalšími látkami míchali v obřích nádobách. Drogu takto vyráběli v Příboře, Lučině, Moravské Ostravě i na vrbickém ostrově. Během prázdnin vařili pervitin i v lesích.

Kde je brali?

Policisté nyní zjišťují, odkud zločinci léky získávali. „Budeme prověřovat, kde to koupili,“ potvrdil Kopeček. Jak ale zdůraznil Vojta, prokázat například lékárníkům, že věděli, komu velké množství medikamentů prodali, je velmi obtížně. „Je to spíše v rovině morální,“ řekl Vojta. Situace by se měla změnit od nového roku, kdy vstoupí v platnost omezení prodeje dosud volně dostupných léků sloužících k výrobě pervitinu.

Zadrženým mužům hrozí až deset let vězení.