Dva narkomani z Ostravy a Frýdku-Místku na různých místech Ostravy několik měsíců vyráběli pervitin. Sedmatřicetiletou ženu a devětadvacetiletého muže se podařilo před časem odhalit za kuriózních okolností. Stalo se tak poté, co si v bytě v Ostravě-Přívoze chtěli po ránu připravit svou pravidelnou drogovou snídani. Vaření pervitinové dávky se však změnilo v ohnivé drama, při kterém šlo o život, a to nejen narkomanům.

„Žena v kuchyni nad zapáleným hořákem plynového sporáku začala nalévat hořlavou směs chemikálií. Tekutina však vystříkla z lahve do plamene, došlo ke vznícení tekutiny na sporáku i v lahvi. Oheň se okamžitě rozšířil na kuchyňskou linku a oblečení ženy. Ta utrpěla popáleniny na osmadvaceti procentech těla a byla hospitalizována ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě,” uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Na místě zasahovaly osádky tří hasičských vozů. Požár uhasily během dvaceti minut. Oheň přímo ohrozil dalších šestnáct nájemníků, z toho několik dětí. Obyvatele museli evakuovat hasiči. Škoda byla vyčíslena na sto tisíc korun.

Při vyšetřování policie zjistila, že dvojice vařila pervitin delší dobu, a to nejen v bytě. „Na různých místech Ostravy, také ve Lhotce u řeky Odry, měli na provizorně sestaveném zařízení za pomocí propanbutanového vařiče, chemických látek, vyrábět z léků Nurofen a Modafen drogu pervitin,” řekla Holčáková.

Žena z Frýdku-Místku nyní čelí obvinění hned ze dvou trestných činů, a to z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, a také z obecného ohrožení, které souvisí s požárem v objektu. Hrozí jí až pět let vězení, je stíhána na svobodě.

Její o osm let mladší přítel z Ostravy má kromě pervitinového zločinu na svědomí i další drogové delikty. Policisté jej v letošním roce při silničních kontrolách několikrát přistihli ve vozidle, které bez patřičného oprávnění řídil pod vlivem drog. Mimo jiné ho policisté zastavili v Ostravě-Hrabové, kde pořekročil povolenou rychlost. Test prokázal, že má v sobě pervitin. Při kontrole vyšlo najevo, že v autě je kompletní varna. Muž byl po výslechu propuštěn. Vůz mu ale ochránci zákona zabavili. Ani to však výtečníkovi nevadilo. Zanedlouho jej policisté znovu přistihli za volantem jiného automobilu. Opět měl v sobě pervitin a převážel varnu.

V dalším případě, kdy znovu řídil pod vlivem pervitinu, se hlídce dokonce snažil ujet. V autě s ním cestovali i kamarádi. Policisté ho však po krátké honičce dostihli na křižovatce ulic Letecké a Jubilejní v Ostravě-Hrabůvce. V autě, stejně jako v předchozích případech, našli varnu. Na muže již byla v souvilosti s dalšími zločiny uvalena vazba. Za výše zmíněné drogové delikty mu hrozí až pět let vězení.