Každá z nich má svou historii. Některé z nich drželi v rukou násilníci přepadávající herny či kasina, další si je pořídili pro vlastní potěšení či větší pocit bezpečnosti. Zřejmě největší kuriozitou je střílející tužka, kterou policie našla při domovní prohlídce. „Je plně funkční, ale nikdy nebyla použita,“ uvedl Martin Konečný, vedoucí inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy ostravské policie.

Na první pohled by zřejmě nikdo nepoznal, že tužka je vlastně smrtící zbraní. „Laik to rozhodně nemá šanci odhalit,“ řekl Konečný s tím, že pro experty by mohla být vodítkem pouze nezvyklá masivnost. Maskování je dokonalé, s perem se dá běžně psát. Po jednoduchém rozmontování, zasunutí náboje a vyjmuté přední části je zbraň připravena k použití. Po výstřelu je možno vložit další střelu.

Podvody

Další kategorii nelegálních zbraní představují například vyřazené samopaly patřící lidovým milicím či armádě. Oficiálně měly být znehodnoceny, tak aby se z nich již nikdy nedalo střílet, ve skutečnosti však díky různých podvodům a fintám prošly jen kosmetickými úpravami. Zručný člověk je poté snadno dokázal uvést do funkčního stavu. Jeden z takových samopalů před časem zabavili i ostravští policisté. Jeho majitel se s ním chlubil známému. Při neopatrné manipulaci však vyšel náhodný výstřel, který jednoho z aktérů zranil.

Novela zákona

Podobným případům by měla zabránit novela zákona o zbraních, kterou schválila Poslanecká sněmovna i Senát. Podle ní již nestačí písemné potvrzení o znehodnocení, ale bude nezbytná osobní kontrola. „Novinkou je povinnost zbraň po jejím znehodnocení předložit ke kontrole,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Rarita

Mezi zajištěnými zbraněmi byla i pistole vzor 1911 ze Zbrojovky Praga vyrobená v roce 1920, nalezená při vyklízení jednoho z ostravských bytů. „Je to svým způsobem rarita. Takových pistolí není mnoho,“ potvrdil Konečný.

Nezvyklý byl také případ dvaačtyřicetiletého Němce, kterého zatkli policisté v objektu firmy v Ostravě-Hrabové. Další zaměstnanci si všimli, jak ze zásilky z USA obsahující linku na montáž těsnění vytahuje součástky pistole a také krabičky s náboji. Při vyšetřování vyšlo najevo, že Němec všechny věci ukryl do linky již v USA, kde asistoval při jejím nakládání. Zbraň byla později identifikována jako samonabíjející pistole španělské výroby značky Llama, model Gabilondo Y, ráže 9 mm. „Pravděpodobně ji chtěl mít v České republice pro větší pocit bezpečí,“ řekl Konečný.

Parkovací drama

Další zajištěnou zbraní byla upravená expanzní pistole značky Bruni, kterou při hádce vytáhl šestadvacetiletý muž z Ostravy. Drama se odehrálo v Ostravě-Vítkovicích. Ke garážím nad ránem přijeli ve vozidle Nissan Primera dva muži, kteří však záhy zjistili, že jim v průjezdu brání osobní automobil Škoda Felicia, v němž seděli tři muži a žena. Osádka Nissanu to velmi nelibě nesla. Šestadvacetiletý muž vyběhl z auta a všem vyhrožoval zabitím. Vzápětí vytáhl plynovou pistoli a svého o rok mladšího spolujezdce poslal do vozidla pro baseballovou pálku. Když osádka škodovky ani poté nehodlala odjet, začal pistolník střílet. Lidé v panice vyskočili z vozu a začali utíkat. Dva z nich byli při střelbě zraněni a museli vyhledat lékařské ošetření.

V rukou policie skončila i zbraň, kterou si její majitel sám vyrobil. Pistole byla funkční, měla však omezenou přesnost a dostřel. Dokázala by však zabít.