Špatný odhad na lidi měl dvaačtyřicetiletý majitel rodinného domu ze Slezské Ostravy. Za svou chybu zaplatil daň v podobě více než tři čtvrtě milionu korun. Před časem vzal do podnájmu sedmapadesátiletého muže, se kterým se později na záklaně ústní dohody domluvil, že mu po dobu jeho několikaměsíční nepřítomnosti objekt ohlídá a zajistí jeho provoz. Netušil, že se z důvěryhodného nájemníka vyklube prachsprostý zloděj. Nepoctivec v následujícím období rozprodal, co se dalo ¬ – od kuchyňské linky a ledničky přes mrazák až po snubní prsteny a náramek. „Majitel za hlídání zaplatil opravdu vysokou cenu. Škoda, kterou mu podnájemník způsobil, činí 767 tisíc korun korun,” řekl Petr Svoboda z tiskového oddělení ostravské policie. Nepoctivec je stíhán pro trestný čin zpronevěry. Hrozí mu dva roky až osm let vězení.

Také v dalším případě sehrál velkou roli naivita a důvěřivost. Té dokázal zneužít třiatřicetiletý muž z Ostravy-Radvanic. Během několika týdnů připravil pětasedmdesáti­letého důchodce o více než třicet tisíc korun. Seniora navštěvoval v jeho rodinném domě. Nejprve mu v nestřeženém okamžiku vzal volně položenou hotovost ve výši čtrnáct tisíc korun. To mu však nestačilo. „Podruhé využil důvěřivosti a tíživé situace poškozeného a převzal od něj dvacet tisíc korun jako zálohu na poskytnutí právních služeb. Důchodce se ale žádných právních služeb nedočkal a finanční částku již nazpět neobdržel,” uvedl Svoboda.

Třiatřicetiletý zloděj si však na své konto připsal i další zločiny. V Ostravě-Bartovicích vnikl do rodinného domu šestačtyřiceti­letého majitele. Podařilo se mu vzít platební kartu. „Následně provedl dva výběry z bankomatu v celkové výši padesát tisíc korun. Dále se pokusil o několik dalších výběrů v celkové hodnotě jedenačtyřicet tisíc korun. Ty se však nepodařilo získat z důvodu překročení denního limitu,” řekl Svoboda s tím, že zloděj však zanedlouho na platební kartu koupil šest mobilních telefonů v hodnotě padesát tisíc korun. Muž je obviněn z trestných činů podvodu, krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného držení platební karty. Ve vězení by mohl strávit až tři roky.