LEDEN

U kontejnerů byla nastražená bomba

Ostrava/ Policisté našli funkční nástražný výbušný systém umístěný v prostoru odpadkových kontejnerů v Ostravě-Porubě. Podle jedné z verzí měl vážně zranit bezdomovce, kteří zde vybírají popelnice. Policisté však nevyloučili ani možnost, že šlo o psychopata, jenž si chtěl vyzkoušet účinky podomácku vyrobené bomby. Nálož napojená na baterie se nacházela na zídce v úrovni hlavy dospělého člověka. Exploze by nastala při jakékoliv neopatrné manipulaci nebo pádu na zem. Podle policistů se dá předpokládat, že útočník nechtěl zranit děti. Předmět byl totiž umístěn tak, aby na něj nedosáhly.

Pomohl práskač

Ochránci zákona dopadli dva nebezpečné ozbrojené lupiče – bratry, kteří plánovali přepadení sázkové kanceláře a dodávkového vozu rozvážejícího peníze do bankomatů. Speciální zásahová jednotka je zadržela v Ostravě-Přívoze, kde se chystali vtrhnout do sázkové pobočky. Lupiči měli připravený kolt, masky a rukavice. Při následné domovní prohlídce u nich policisté našli celý zbrojní arzenál včetně funkčních samopalů vzor 58 a vzor 26. Objevili také více než pět set ostrých nábojů včetně střel značky Tokarev, které dokážou prorazit i neprůstřelnou vestu. K dopadení dvojice výraznou měrou pomohl informátor z ostravského podsvětí.

ÚNOR

Postřelili kočku

Obětí neznámých střelců se stala kočka, kterou těžce zraněnou našli náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé. Přivolaní strážníci zjistili, že zvíře má vystřelené oko a ránu na krku. Vše nasvědčuje tomu, že si z něj někdo udělal živý terč, na který pálil ze vzduchovky či jiné zbraně.

Veterinářům se podařilo vážně zraněnou kočku zachránit. Podrobila se náročné operaci, během které jí byly z těla vyjmuty čtyři projektily. Jedna střela zasáhla oko, další krk, hruď a bederní oblast. Největší nebezpečí představovala diabolka, která zasáhla oko a skončila v lebce. Zvíře sice přišlo o jedno oko, běsnění neznámého střelce ale přežilo.

Malí lupiči

Kriminalisté odhalili tři nebezpečné násilníky, kteří mají na svědomí sérii loupeží a krádeží. Hlavou gangu byl teprve třináctiletý školák. Přepadávali zejména děti a mládež. Úřadovali v městských částech Ostrava-Mariánské Hory a Přívoz. Útočníci ve věku třináct až devatenáct let si vybírali své vrstevníky.

Přímo na ulici je obstoupili a pod hrozbou zbití jim vzali mobilní telefony a další věci, které obratem ruky prodávali v zastavárnách a náhodným zájemcům. Policisté je usvědčili z deseti loupeží. Výtečníci si na svá konta připsali i řadu vloupání do bytů a různých objektů.

BŘEZEN

Slintající úchyl

Ostrava/ Strážníci zadrželi exhibicionistu, který se ukájel u tělocvičny v Moravské Ostravě. Do sexuální extáze se dostával při pohledu na cvičící ženy. Na zvrhlíka upozornila svědkyně, která jej u okna několikrát viděla. Ochránci zákona na základě popisu třiapadesátiletého muže zajistili. Výtečník se přiznal, že přes okno ženy skutečně pozoroval, a někdy přitom i onanoval.

„Pneugang“ v akci

Obětí obávaného pneugangu se zřejmě stal čtyřicetiletý muž, který si v ostravské bance vyzvedl 450 tisíc korun. Vzápětí nasedl do auta značky Opel. Po chvíli ale zjistil, že má zhruba dvoucentimetrovou díru v pneumatice. Zajel ke značkovému servisu na ulici Těšínské ve Slezské Ostravě, aby si domluvil opravu. Po vystoupení z auta zamířil přímo do prodejny. Zavazadlo s téměř půlmilionem však nechal ve voze. Vše další bylo dílem okamžiku. Svědkové již zahlédli pouze dva muže, kteří rozbili okénko opelu, popadli tašku a uprchli.

DUBEN

Falešní policisté

Policisté dopadli nebezpečné lupiče, kteří se vydávali za kriminalisty. Pachatelé pod záminkou vyšetřování případů vnikli do bytů, kde nájemníky přepadávali a mučili. Počínali si nadmíru brutálně až trýznivě. Brali zejména peníze, šperky a elektroniku. Při zločinech se prokazovali skutečným průkazem a odznakem kriminální služby, který jeho majitel ztratil v roce 2005.

Pervitinový gang

Jeden z největších pervitinových gangů u nás rozbili kriminalisté z ostravského protidrogového týmu Toxi. Zadrželi čtyři muže a dvě ženy (30 až 35 let) z Ostravy, kteří od října loňského roku do letošního dubna vyrobili a prodali pervitin odhadem za milion korun. Při domovních prohlídkách, které se uskutečnily v Ostravě a Opavě, policisté zajistili dvě varny. Jedna z nich – poloautomatická, chlazená vodním čerpadlem – je pravděpodobně největší, jaká kdy byla v České republice nalezena. Zločinci pervitin prodávali desítkám dealerů, od kterých drogu nakupovaly stovky či spíše tisíce narkomanů z celé Moravy. K jedněm z odbytišť patřila i Stodolní ulice v centru Ostravy. Podle kriminalistů jde o jednu z největších drogových razií posledních let.

KVĚTEN

Řidič namol

Vlastním očím nevěřili ostravští strážníci, kteří v Moravské Ostravě zasahovali u dopravní nehody. Řidič osobního vozidla při odbočování na parkovišti narazil do jiného auta. Z místa se snažil ujet, hlídka ho však dokázala zastavit. Již v té chvíli kvůli silnému alkoholovému oparu pojala podezření, že motorista je opilý. To se záhy potvrdilo. Při vystupování z vozidla upadl na vozovku, nebyl schopen chůze ani komunikace. S ohledem na jeho silnou opilost nemohli strážníci provést ani orientační dechovou zkoušku. Muž skončil v rukou státní policie a poté na záchytce.

ČERVEN

Parkovací spor

Parkovací drama, při kterém došlo i na střelbu z pistole a vyhrožování baseballovou pálkou, se odehrálo v Ostravě-Vítkovicích. Ke garážím nad ránem přijeli ve vozidle Nissan Primera dva muži, kteří však záhy zjistili, že jim v průjezdu brání osobní automobil Škoda Felicia, v němž seděli tři muži a žena. Osádka nissanu to velmi nelibě nesla. Šestadvacetiletý muž vyběhl z auta a všem vyhrožoval zabitím. Když osádka škodovky ani poté nehodlala odjet, začal střílet. Lidé v panice vyskočili z vozu a začali utíkat. Dva z nich byli při střelbě zraněni.

ČERVENEC

Střelba na Stodolní

Na Stodolní ulici v centru Ostravy se střílelo. Pětadvacetiletý mladík během hádky vytáhl pistoli a svého o osm let staršího protivníka střelil do ramene. Muž jen zázrakem vyvázl bez vážnějších zranění. Pistolníka několik dnů po incidentu zatkla speciální zásahová jednotka. Motivem činu bylo s největší pravděpodobností vyřizování účtů mezi dvěma skupinami podnikatelů z Ostravy a Karvinska. Oba muži, kteří zastupovali jednotlivé strany, se zřejmě vůbec neznali.

Smrt obchodníka

K vraždě za bílého dne došlo v Ostravě-Hrabůvce. Přímo před zraky náhodných procházejících dosud neznámý pachatel zabil jedenašedesáti­letého muže z Ostravy. Jedním výstřelem ho usmrtil před vchodem domu č. 11 na ulici Mjr. Nováka. Poté nasedl do automobilu a odjel. Oběť obchodovala s valutami. Podle jedné z verzí mohlo jít o vyřizování obchodních účtů, další hovořila o loupežném motivu. Muž měl mít u sebe větší finanční hotovost uloženou v tašce. Tu mu údajně střelec po činu vzal.

SRPEN

Srážka s divočákem

Na dálnici D 1 noci na úterý havarovalo vozidlo cizinecké policie. Mezi Ostravou a Klimkovicemi narazilo do divočáka přebíhajícího vozovku. Nikdo z ochránců zákona nebyl naštěstí zraněn. Přibližně šedesátikilové zvíře však srážku nepřežilo. Škoda na vozidle, které muselo být odtaženo, byla vyčíslena na několik desítek tisíc korun. Případ vyšetřuje dálniční policie.

Podvodník

Ostrava/ O téměř padesát tisíc korun přišla třiasedmdesátiletá důchodkyně z Ostravy, která se stala obětí neznámého podvodníka. Ten se vydával za přítele jejího syna, který jej údajně telefonicky kontaktoval z Chorvatska kvůli poruše svého vozidla. Prý mu řekl, aby zašel za matkou a požádal ji o sedmačtyřicet tisíc korun, které potřebuje na opravu vozidla. Důchodkyně této verzi uvěřila. Doma však měla pouze část peněz, pro zbytek proto šla v doprovodu podvodníka do peněžního ústavu. Až později pochopila, že se nechala napálit.

ZÁŘÍ

Zabil šroubovákem

Ve vazbě skončil jedenadvacetiletý mladík z Ostravy, který během hospodské rvačky zabil o devět let staršího muže. Vražda se stala kolem třetí hodiny ranní v restauraci v Ostravě. Do sporu se zde dostali dva muži. Co bylo příčinou, není zcela jasné. Vše ale nasvědčuje tomu, že šlo o malichernou hádku, která však vyústila v tragédii. Jedenadvacetiletý host nečekaně vytáhl šroubovák a protivníka napadl. Mimo jiné ho zasáhl do hlavy. Vraha považovali místní lidé za podivína, a to nejen kvůli jeho chování. Šroubovák prý nosil běžně s sebou.

Manévry

Vrtulník nad městem, stovky policistů v ulicích, ochránci zákona na koních, hlídky se psy a tisíce nažhavených fotbalových fanoušků – tohle zažili obyvatelé moravskoslezské metropole během pohárového zápasu mezi Baníkem Ostrava a Spartakem Moskva. Policisté, mající obavy nejen z ruských fanoušků, ale také z polských příznivců ze spřátelených klubů, nakonec řešili jen několik drobnějších incidentů.

ŘÍJEN

Milionová krádež

Ostravští policisté zadrželi třiatřicetiletého občana USA, který je podezřelý ze stomilionové krádeže šperků. Američana vyhmátli ve vytipovaném bytě na Rudné ulici v Ostravě-Zábřehu. Cizinec se nezmohl na žádný odpor. Američan měl společně s dalšími komplici ukrást cennosti v celkové hodnotě bezmála 4,2 milionu eur, což v přepočtu představuje částku převyšující 102 milionů korun. Muž skončil v cele a v nejbližších dnech bude pravděpodobně vydán do Rakouska, kde mu v případě uznání viny hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

Žena se zhroutila

Ostrava/ Pomoc psychiatra musela vyhledat sedmatřicetiletá žena z Ostravy, která se stala obětí stalkingu – nebezpečného obtěžování a pronásledování. Vyhlédl si ji dvaatřicetiletý muž z Ostravy, kterého před časem odmítla. Zhrzený ctitel ji několik měsíců terorizoval prostřednictvím hlasových zpráv z mobilního telefonu, ve kterých jí mimo jiné vyhrožoval smrtí. Posílal jí SMS typu „Smrt přijde brzy“ a podobně.

LISTOPAD

Pivo, nebo rum?

Vlastním očím nevěřili ostravští policisté, když kontrolovali údaj na přístroji ke zjišťování alkoholu v dechu. Na displeji se totiž objevilo číslo 3,57 promile. Takovou hodnotu dokázal nafoukat třiatřicetiletý výtečník, který ve vozidle Citroën kolem půlnoci projížděl poblíž zoologické zahrady ve Slezské Ostravě. Hlídce se přiznal, že vypil asi litr rumu. Zápis z dechové zkoušky, která ukázala 3,57 promile alkoholu, nedokázal kvůli své indispozici ani podepsat. Po vystřízlivění pak svou výpověď poopravil s tím, že to asi nebyl litr rumu, co vypil, ale zřejmě patnáct dvanáctistupňo­vých piv.

PROSINEC

Akce Ostrov

Kapitální úlovek se povedl ostravským policistům ze speciálního týmu Toxi. Rozbili pervitinový gang, který zásoboval Moravskoslezský kraj. Šlo o jeden z největších úspěchů v desetileté historii této specializované skupiny zaměřené na boj proti drogovým zločincům. Skupinu šesti mužů (29 až 39 let) z Ostravy se podařilo odhalit během akce s krycím názvem Ostrov, odvozené od jednoho z úkrytů. Část výrobců pervitinu měla totiž svou základnu na ostrově vrbické štěrkovny na Bohumínsku, další působila v rodinných domech v Lučině na Frýdecko-Místecku a v Příboře na Novojičínsku.

Text foto: VRAŽDA. Za bílého dne byl v červenci před jedním z domů v Ostravě-Hrabůvce zastřelen jedenašedesátiletý obchodník s valutami. Foto: Deník/Adolf Horsinka