Tyto násilné činy se koncem roku 2007 odehrály v Ostravě. Švestka připustil, že na žádost svého známého měl s dalšími mužem vymoci určitý dluh. Prý si ale nepočínali nijak bezohledně. Dotyční jim prý vše vydali dobrovolně, došlo jen k drobným potyčkám.
Krajský soud v Ostravě se touto kauzou začal zabývat v pondělí, kdy vypovídali první dva aktéři – Jiří Skupina (27 let) z Opavy a Pavol Kanalík (34 let) z Ostravy. Státní zástupce tvrdí, že Kanalík vytipoval v Ostravě bohaté lidi, do jejichž bytů se Švestka a Skupina dostali pod záminkou, že jsou policisté. Přitom použili skutečný průkaz a odznak kriminální služby, které zajistil Kanalík. Ten také dvojici vozil na místo činu.
Podle žalobce si pachatelé počínali velmi surově. Oběti zbili a svázali, jednu z nich dokonce údery kladivem do kolena přinutili k prozrazení kódu od trezoru. Celkem měli získat hotovost a věci za více než osm set tisíc korun.
Prý si počínali bez násilí
Obžalovaní však popřeli, že by se uchýlili k nějakému přehnanému násilí. Kanalík tvrdil, že o bití nic nevěděl, prý jen čekal v autě. Také zbylí dva obžalovaní odmítli jakékoliv surovosti, vinu za drobné konflikty pak svalovali jeden na druhého.
Švestka v úterý před soudem uvedl, že mu Kanalík řekl o svých problémech ohledně jisté tabákové transakce. Někomu měl dát peníze, cigarety ani hotovost však neviděl. Švestka mu odpověděl, že má s podobnými situacemi zkušenosti a ví, jak na to. Kanalík jej vzápětí požádal, aby mu pomohl. „Uvedl, že je to velká částka, a že bych mohl mít z toho dobrou provizi,“ prohlásil Švestka, jehož finanční situace nebyla v té době nijak růžová. „Na nabídku jsem proto přistoupil,“ uvedl Švestka.
Obchodník s valutami zaplatil
Prvním z údajných neplatičů byl obchodník s valutami, za kterým se vydali Švestka a Skupina. Kanalík, který mezitím sehnal policejní průkaz a odznak, je přivezl na místo.
Osudného dne v listopadu předloňského roku zazvonili u vchodových dveří domu, ve kterém podnikatel bydlel. Když se vyklonil z okna, jen mu řekli, aby je vpustil, že s ním potřebují mluvit. Podle Švestky se zřejmě domníval, že hovoří s policisty v civilu. Samotný průkaz mu předložili u jeho bytu. Když je pozval dovnitř, slušně mu řekli, že přišli vyřešit dluh, který má mít u jejich známého. Prý jim dobrovolně vydal peníze. Když mu sdělili, že je to málo, nabídl jim šperky. Poté došlo k drobné potyčce mezi obětí a Skupinou. Proto obchodníka svázali, aby mohli v klidu odejít.
Polák neměl peníze
Relativně klidný průběh mělo podle Švestky i druhé vymáhání, které se odehrálo o měsíc později. Tentokrát si, opět jako policisté, vyšlápli na Poláka, který měl Kanalíkovi dlužit sto tisíc korun. Cizinec se prý během jejich „návštěvy“ netvářil nijak překvapeně. „Bylo vidět, že nemá čisté svědomí,“ vyslovil svou domněnku Švestka. Polák se podle něj omluvil, že nemá dostatečnou hotovost. Nakonec jim dal elektroniku, s níž obchodoval. Poté se ale na Švestku nečekaně vrhl. „Praštil mě hlavou. Přepadl jsem přes židli a on přese mě,“ popsal průběh incidentu Švestka. Vzápětí cizince spoutali a odešli. V této souvislosti Švestka odmítl, že by Poláka, jak tvrdí žalobce, bil kladivem do kolena, aby z něj vymohl heslo k trezoru. „Vůbec netuším, proč vypovídal tímto způsobem,“ řekl Švestka, který se podivoval také nad verzí obchodníka s valutami. I zde Švestka odmítl hrubé násilí a zpochybnil i výši škody.
„Nejednal jsem a nechoval se podle zákona. To vím. Já jsem ale jen vymáhal dluh a nikomu jsem nechtěl ublížit. Nejsem žádný násilník ani zloděj. Je mi líto, co se stalo. Věřím ale ve spravedlnost,“ ukončil svou výpověď Švestka, který se také podivoval nad tím, že obětí vše oznámily až s velkým časovým odstupem. Samotné oběti, které dluhy u Kanalíka popřely, uvedly, že měly obavy, že dotyční byli skutečnými policisty.
Hlavní líčení je plánováno do čtvrtka.