Když se řekne muž dvojí tváře, většině lidí se vybaví záporný hrdina z thrilleru, který si dlouhé roky hraje na vzorného manžela, a nikdo v jeho okolí netuší, že jde o všehoschopného člověka neváhajícího zabít. Na podobné akční filmy se dívala i devětadvacetiletá Miroslava Zotyková z Ostravy. Ani ve snu ji nenapadlo, že něco takového jednou potká i ji samotnou. Téměř deset let žila s Bronislavem Zotykou – třicetiletým manželem, kterého minulý týden Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení za vraždu prostitutky. Zotyka erosenku v červnu loňského roku pozval k sobě domů, kde ji ubil kladivem. Údajně kvůli tomu, že odmítla splnit všechna jeho sexuální přání. Mrtvolu zabalil do pytle a ukryl ve sklepě. O několik dnů později tělo odvezl na Karvinsko.

Při vyšetřování se ukázalo, že návštěva prostitutky nebyla ojedinělá. Kněžky lásky si přes telefon objednával v nepravidelných intervalech v průměru jednou za dva měsíce. Vždy se tak dělo v době, kdy jeho manželka, pracující na dvanáctihodinové směny, byla v zaměstnání. Jak dlouho takový život vedl, není jasné.

Žena se po odhalení pravdy zhroutila, dokonce se pokusila o sebevraždu a skončila v psychiatrické léčebně. Z nejhoršího ji dostala rodina, kamarádky a lékaři. Na otřesné zážitky se postupně snažila zapomenout. Vše se jí ale vrátilo ve chvíli, kdy proběhl soud s jejím manželem…

Pohodář

„Stále nad tím musím přemýšlet. Neumím si vysvětlit, proč k tomu vůbec došlo. Nechápu to,“ řekla Zotyková, které se v létě loňského roku zcela změnil život. Až do té doby si myslela, že její manželství patří k těm šťastnějším. „Milovala jsem ho. Po celou tu dobu mi svou lásku dával dostatečně najevo. Neměla jsem důvod o něm pochybovat, či jej podezřívat, že by mě mohl podvádět. I po deseti letech nám to klapalo, a to ve všech směrech včetně sexu. Choval se mile a pozorně. Byl klidný až flegmatický. Pokud jsme se už pohádali, většinou jsem mluvila jen já. Vedla jsem monolog, on poslouchal, jako by se ho to téměř netýkalo,“ vzpomínala Zotyková, jež svého muže hodnotí spíše jako uzavřenějšího člověka. „Trvalo mu trochu déle, než si dokázal získat přátele. I ve společnosti býval tišší,“ dodala Zotyková.

S budoucím manželem se seznámila na diskotéce. „Spíše jsem ho sbalila já,“ přiznala. Zdálo se, že našla toho pravého. Svou chybu poznala až po mnoha letech.

Zapečetěný byt

O zatčení manžela se dozvěděla od policistů, kteří jí do práce přivedli jejich psa, aby se o něj postarala. Řekli jí, že zapečetili byt, do kterého zatím nesmí. Zpočátku nevěděla, co se vlastně stalo. Kriminalisté se jí vyptávali na různé věci, o vraždě však nepadlo ani slovo. „Spíše to vypadalo, že se zapletl do loupeže nebo do něčeho s drogami,“ vzpomínala Zotyková, která si na průběh dalších dnů pamatuje pouze matně. Až později se dozvěděla, že manžel zabil prostitutku. Postupně vyšlo najevo, že si erosenky zval domů celkem pravidelně, vždy v době, kdy nic netušící žena byla v práci. „Představa, že si je vodil do našeho bytu, že s nimi ležel v naší posteli, mě přiváděla k šílenství. Nechápala jsem, proč to dělal. Na internetové diskusi někdo napsal, že za to vlastně můžu já, protože kdybych si plnila manželské povinnosti, nemusel to vyhledávat jinde. Samozřejmě, že jsem i nad tím přemýšlela. V sexu jsme ale neměli žádné problémy a rozhodně jsme nepatřili k žádným puritánům,“ řekla Zotyková.

Odhalení

Po manželově zatčení a odhalení celé pravdy se z Ostravy přestěhovala k otci do Bohumína. Kvůli dalšímu vyšetřování se však na žádost policie musela do bytu vrátit. Když po odchodu kriminalistů začala uklízet, pochopila, že vlastně žila s člověkem, kterého vůbec neznala. „Nikdy jsem neprohlížela jeho skříňky, neměla jsem k tomu důvod. Nyní jsem ale nacházela různé věci,“ řekla Zotyková. Mimo jiné objevila kalhotky, které patřily neznámým ženám. Ještě v té době si myslela, že celou situaci sama zvládla. „Teď už vím, že to byla velká chyba,“ vzpomínala Zotyková. Vše vyvrcholilo sebevražedným pokusem. V prázdném bytě na ni znovu dolehla tíže celé tragédie. Spolykala prášky, poté poslala SMS své kamarádce, se kterou se chtěla tímto způsobem rozloučit. Známá okamžitě zavolala záchrannou službu. Lékaři naštěstí přijeli včas.

Následovala hospitalizace a propuštění do domácího ošetřování, o které sama požádala. „Podařilo se mi přesvědčit lékařku, že jsem v pořádku. A pak to vzalo rychlý spád. Zcela jsem se uzavřela do sebe, s nikým jsem se nestýkala, nebrala jsem telefony. Naštěstí přijel taťka a odvezl mě přímo do léčebny do Opavy. Teď už jsem relativně v pohodě. Nebýt ale taťky a kamarádek, tak nevím… Teď už jsem znovu v práci. Zaměstnavatel mi po celou dobu držel místo, hodně to pro mě znamenalo,“ řekla Zotyková, která stále nechápe, jak manžel dokázal před ní i okolím vše skrývat. „Musel být hodně dobrý herec,“ uvedla.

Pokrytec

Jen několik hodin po vraždě jí manžel poslal SMS, ve které jí napsal, že odchází do práce a že ji miluje. Když se odpoledne setkali, šli slavit její narozeniny. „Byl příjemný, žádný náznak toho, že by se něco stalo,“ dodala Zotyková. Hovořili mimo jiné o své první společně dovolené u moře, na kterou se v létě chystali. Po desetiletém soužití plánovali také založení rodiny. „Říkali jsme si, že je pravý čas mít dítě,“ vzpomínala Zotyková, která je nyní se svým mužem v rozvodovém řízení. „Vezmu si zpět své dívčí jméno a zkusím začít nový život. Už teď ale vím, že to nebude vůbec jednoduché,“ uzavřela Zotyková.