Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž fingoval únos do ciziny, aby obral o statisíce otce a blízké

Ostrava - Necelý rok zaměstnával nejlepší ostravské kriminalisty závažný případ, jenž byl kvalifikován rovnou jako dva trestné činy – zbavení osobní svobody a braní rukojmí. Zcela výjimečný případ byl objasněn víc než precizní, pečlivou a vytrvalou prací ostravských policistů.

14.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - želízkaFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Při prověřování byly využity nejen některé specifické, ojedinělé postupy, nejnovější zkoumání a technické analýzy, ale hlavně um a možná i intuice kriminalistů.

Dne 7. dubna 2008 oznámil na Obvodním oddělení Ostrava-Poruba 70letý muž pohřešování svého 45letého syna. Pohřešovaný vycestoval v červnu 2007 do Dominikánské republiky. S otcem byl v telefonickém kontaktu minimálně jednou měsíčně, naposledy rodinu kontaktoval 5.3.2008. Otec sdělil, že syn se pohyboval ve městech Sosua a Puerto Plata. Po muži bylo vyhlášeno dne 11.4.2008 celostátní pátrání. Vzhledem k možnému pobytu v Dominikánské republice byl opakovaně kontaktován rovněž Interpol.

Na policejní útvary otec později zamířil ještě mnohokrát. Policisty informoval o dalších skutečnostech. Pohřešovaný měl být fyzicky napaden v období Vánoc 2007 dvěmi osobami. Pachatelé měli oběť pořezat rozbitou lahví na levé ruce, muž měl být hospitalizován v nemocnici. S otcem pak „zraněný“ hovořil dva dny po propuštění z nemocnice a požádal jej o zaslání peněz. Muž zaslal prostřednictvím Western Union svému synovi částku přesahující 83700 korun, tedy zhruba 150 000 dominikánských pesos. Díky specifickému procesu zasílání a přebrání peněz bylo zjištěno, že syn peníze vyzvedl v městě Sosua. Vyzvednutí částky syn potvrdil telefonicky otci. Další kontakt s otcem je v půlce února 2008 formou emailové zprávy. Syn vysvětluje, že peníze použil též na zaplacení léčby v nemocnici. Zhruba po třech hodinách jej však měla zatknout policie, neboť měl platit falešnými penězi. Z tohoto důvodu muži „propadla“ zpáteční letenka do Čech datována 6. ledna 2008. Navíc zranění nemělo být v nemocnici správně ošetřeno a muž byl proto nucen podstoupit reoperaci ruky. Proto v únoru 2008 žádá pohřešovaný sestřenici bydlící ve Španělsku, o zaslání finanční částky ve výši 6 500 euro. Cestou mezinárodní spolupráce pobočky Interpolu Santo Domingo je v červenci 2008 sděleno, že legální pobyt muže v Dominikánské republice nebyl zjištěn. Konstatování této skutečnosti je v rozporu s faktem, že muž měl být hospitalizován v nemocnicích a operován.

Žena kontaktovala emailem otce pohřešovaného, ten peníze poskytl tak, aby byly považovány za půjčku sestřenice a syn o tomto faktu nevěděl. Otec se obával o návratnost peněz, proto částku zaslala žena jako půjčku. Pohřešovaný se měl vrátit do země 14. března 2008.

Dne 1. července 2008 nalezl 70letý muž ve své emailové schránce zprávu, psanou anglicky a kontaktoval policisty. Následovaly další emaily. Z jejich obsahu vyplývá, že pohřešovaný byl zadržován neznámými lidmi na nezjištěném místě Dominikánské republiky. Únosci požadují zaslání 50 000 euro, s výhružkou fyzické likvidace oběti, pokud jim nebude vyhověno. Po několika vzájemných kontaktech formou emailových zpráv zaslal 4. srpna 2008 otec znovu prostřednictvím Western Union částku ve výši 6 000 korun. Odpovědí mu byly instrukce k zaslání zbývající částky 44 000 korun. V emailech byly otci zaslány také čtyři fotografie zadržovaného syna, který byl zraněn. Jako poslední byla otci zaslána fotografie poklopu kanálu, na němž leží synův prsten. Zadržovaný muž měl být pod tímto poklopem v šachtě zatopené vodou. Fotografie byla doručena 11.8.2008 a kontakt s otcem byl takto ukončen.
Otec znovu kontaktoval policisty v listopadu 2008. Ve složce SPAM nalezl znovu emaily týkající se syna a především zaplacení částky 44 000 dolarů, navýšenou o úroky ve výši 15 000 dolarů. Na výzvy však otec již nereagoval. Na konci listopadu a počátku prosince 2008 byl muž znovu synem kontaktován.

Vzhledem k závažnosti věci na případu pracovali kriminalisté ostravského týmu „násilné“ i pátrání. Nebezpečnost i vzdálenost činu by možná mohla vyvolat u někoho bezmoc. Pro ostravské kriminalisty však byl případ zřejmě výzvou k osvědčení profesních dovedností. Pátrání se rozběhlo na „plné obrátky“. Naplánované úkony pokryly několik stran spisu. Do prověřování vstoupili další specialisté, útvaru zvláštních činností.

Analýzou technických dat pak experti zjistili, že v době, kdy měla být oběť zadržena pachateli, pohřešovaný běžně komunikoval formou emailů se svými přáteli, s bývalým „zaměstnavatelem“. Navíc se registroval na sázkovém serveru, lidé.cz, libimseti.cz a dalších. Je patrné, že komunikace a návštěvy zmíněných servrů byla posloupná a nebyla ničím narušena, jak by to mělo být v případě únosu oběti.

Ani zaslané fotografie nebyly při detailním zkoumání vyhodnoceny tak, jak autor zřejmě zamýšlel. Všechny čtyři fotografie byly pořízeny stejným fotoaparátem, nebyly zhotoveny ve stejném pořadí, v němž byly zaslány. Čtvrtá fotografie poklopu kanálu, jenž má pravděpodobně představovat hrob, byla zhotovena jako druhá! Navíc nečistoty lemující všechny hrany poklopu a listí v části se zámkem nasvědčovalo tomu, že víko nebylo nikdy otevřeno. Na dalších fotografiích má „zraněný“ při sobě prsten, řetízek a náušnice, i přesto, že dluží peníze a je zadržován. Při detailním zkoumání fotografie muže s podlitinou pod okem je zřejmé, že barevné spektrum hematomu neodpovídá reálu. Lze říci, že „pravá“ podlitina není homogenní, má tendenci „stékat“ dolů, zabarvení není této fialové barvy. Ani naznačené „krevní“ stopy na rukou neodpovídají barevnému odstínu lidské krve. Na fotografii s novinami je patrné, že muž vtáhl tváře dovnitř, aby vzbudil pocit vychrtlosti, strádání, bezmoci i strachu. V očích však tyto emoce absentovaly.

Pátrání však probíhalo ve všech oblastech. Vysvětlení podaly další osoby. Klíčovou „roli“ má jednatelka firmy provozující luxusní noční kluby v Praze. Pohřešovaný odjel do Dominikánské republiky zajistit společnice pro tyto kluby. Náklady měla pokrýt částka 100 000 korun, která muži byla poskytnuta. Překvapením již asi nebude emailová žádost o další finanční částky. Jednatelka zaslala 4 000 dolarů a později další 2 000 dolarů. V listopadu 2007 se měla žena dozvědět o potížích muže, vydírání neznámými lidmi. Muži proto přátelsky nabídla zaslání letenky. Pohřešovaný ji však odmítl s odůvodněním, že nevyveze společnice, zapletl se s místní mafií vyhrožující mu újmou a měl se zde oženit. Žena pochopila, že jednání domnělé oběti je účelové a komunikaci ukončila. Muž má ve svém repertoáru i těžší „kalibr“. Tentokrát argumentoval svízelnou životní situací, oženil se prý, měl se mu narodit syn a ten musí podstoupit operaci. Na emoce měla působit zaslaná fotografie dítěte v inkubátoru. Fotografie zaslal s požadavkem zapůjčení peněz známým, mezi nimi byl dokonce i známý jeho otce.

Z prověřování je patrné, že muž využívajíc dobrotivosti, laskavosti nejen cizích lidí, ale též vlastního otce, vylákal stovky tisíc korun. Pravděpodobně si velmi dobře uvědomuje i skutečnost, že v České republice byl vydán předběžný souhlas k jeho zadržení v květnu 2008. Podezřelý totiž neplní vyživovací povinnost na svou dceru. V minulosti muž stanul také před soudem a dvakrát byl odsouzen.

Možná víc než milion korun pravděpodobně zmizel v rukách muže, který využíval svých nejbližších, zřejmě pouze ve svůj prospěch. Neštítil se vyžadovat peníze pod těmi nejnečestnějšími, srdceryvnými záminkami….Vzhledem k tomu, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, policejní komisař věc odložil. Z oběti se stal podezřelý. Muž zůstává v evidenci celostátně hledaných osob jako podezřelý z trestného činu zanedbání povinné výživy.

por. Bc. Gabriela Holčáková

14.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Vyprošťování automobilu z kolejiště v ulici 28. října v Ostravě.
AKTUALIZUJEME
6

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

Materiál k výrobě pušek a tanků použili architekti David Kotek a Petr Kundrát k připomenutí obětí obou světových válek v Porubě.

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE, ANKETA DENÍKU/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části Ostravy nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Co víc si mohl přát? Hokejový útočník Vítkovic Jakub Lev se dočkal premiérového hattricku v kariéře. Šestadvacetiletý odchovanec Plzně, odkud do Ostravy v létě zamířil, byl hlavní hvězdou úterního utkání 14. kola extraligy ve Zlíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení