Podvodníci okrádající starší lidi vyrukovali s novou fintou. Jejich oběťmi se stále častěji stávají důchodci, kteří si kolem poledne nosí domů obědy.
„Novým fenoménem je kontaktování seniorů přímo na ulicích v době od jedenácti do třinácti hodin, kdy na vytipovaných ulicích osloví člověka s jídlonosičem jdoucího pro oběd nebo s obědem,“ potvrdila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že záminka, jak se dostat do jejich bytu, je různá. Někdy to bývá pomoc s vynesením jídla či nákupu, jindy dotyční tvrdí, že vracejí různé přeplatky nebo potřebují opsat stav vodoměru či plynoměru. Následuje klasická finta s rozměněním bankovky větší nominální hodnoty za menší. „Záměr je vždy stejný - zjistit, kde mají senioři uloženy peníze,“ dodala Holčáková. Zloději pak odlákají jejich pozornost a v nestřeženém okamžiku peníze vezmou. Mnohdy jde přitom o celoživotní úspory.
„Pachatelé využívají důvěřivosti dříve narozených lidí a těží z jejich osamělosti. Mnohý senior je vděčný za každý kontakt s jiným člověkem a za vytržení z jeho každodenního stereotypu,“ řekl ostravský kriminalista Radim Teichmann. Zločinci spoléhají i na to, že důchodci jen velmi obtížně dokážou popsat návštěvníky a další detaily.
Statisíce korun
V loňském roce ostravští policisté vyšetřovali šestačtyřicet podvodů, jejichž oběťmi se stali senioři ve věku 67 až 94 let. Škoda přesáhla jeden a půl milionu korun. V letošním roce kriminalisté evidují zatím patnáct takových činů. Nepoctivci připravili důchodce o půl milionu korun. Nejčastěji úřadovali v Ostravě-Porubě na Sokolovské, Budovatelské a Opavské ulici, a také v Ostravě-Mariánských Horách na Nedbalově ulici. „Vybírají si místa, kde je větší koncentrace starších lidí. Málokdy je například uvidíte v Ostravě-Dubině, kde jsou spíše mladší obyvatelé,“ vysvětlil Teichmann.
Seriózní
Podvodníci působí příjemným a důvěryhodným dojmem. „Jsou vždy seriózně oblečení, dokonce používají brýle, nosí složky s listinami nebo zavazadla, takzvané diplomatky. Většinou na ně čeká poblíž vozidlo a po krádeži urychleně odjíždějí z místa činu. Zaznamenali jsme případy, kdy se pachatelky převlékaly do dalšího oděvu hned po krádeži,“ doplnila Holčáková.
Zloději nejčastěji tvrdí, že přinášejí peníze jako přeplatek za plyn, vodu či elektřinu. Další oblíbenou fintou je úhrada příspěvků na léky. Často vystupují i jako pracovníci odboru sociálních věcí, úředníci magistrátu či zdravotních pojišťoven.
Policisté se také obávají, že by mohli zneužít i právě probíhající hru Orion – Hvězdná soutěž. V minulých ročnících totiž řešili případy, kdy se někdo vydával za tým Orion. Dotyční tvrdili, že přinášejí výhry. Poté klasicky požádali o rozměnění bankovky. Jak zdůraznili organizátoři, výhra je upravena písemnou formou a finanční prostředky jsou vyplaceny prostřednictvím bankovního převodu.
Policie radí seniorům:
+ Buďte maximálně nedůvěřiví k cizím lidem.
+ Nevpouštějte do bytu či domu neznámou osobu. I na pohled sympatický člověk nemusí mít vždy dobré úmysly.
+ Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Komunikace může probíhat i přes zavřené nebo pootevřené dveře zajištěné řetízkovým zámkem
+ I pokud vás cizí člověk oslovuje jménem, popřípadě zná další vaše osobní údaje, nevěřte mu.
+ Pracovníci různých společností, kteří k ročnímu vyúčtování potřebují údaje z bytu, musejí být předem ohlášeni například vývěskou v domě. Mají také povinnost se na požádání prokázat zaměstnaneckým průkazem.
+ Přeplatky za služby, například vodné, elektřinu či plyn, se nikdy nevracejí v hotovosti. Děje se tak převodem na účet či složenkou.
+ Buďte ostražití vůči podomním prodejcům.
o úřední osoba (sociální pracovnice, pracovník magistrátu)
o zaměstnanec vodáren, elektráren
o zdravotní sestra
o doplatek důchodů
o předání výhry
o rozměnění bankovek
o žádost o vpuštění na toaletu
o nabídka výhodné koupě
o předání vzkazu