Pětadvacetiletý Ježowicz řídil motorku, na kterou neměl patřičné oprávnění, a v rychlosti přes 121 kilometrů v hodině narazil do 53leté cyklistky, která přejížděla hlavní cestu napříč. Soud mu vyměřil i čtyřletý zákaz řízení, muž však s trestem nesouhlasí a na místě se odvolal. „Vím, že si to zasloužím, ale tím pádem budu mít větší dluhy. Pokud budu na svobodě, alespoň můžu ty dluhy poplatit,“ řekl krátce před rozsudkem.

Ježowicz na silnici I/68 předjížděl kolonu aut rychlostí, ve které podle soudu neměl možnost vyhnout se jakékoli překážce. Na ženu podle svědků zareagoval i nezvykle pozdě. „Zkrátka jste se rozhodl předjíždět, spoléhal jste na náhodu,“ uvedl soudce. „Z vaší strany to bylo lehkovážné chování,“ dodal s tím, že Ježowicz je jednoznačným viníkem nehody. Diskuze o spoluzavinění ze strany cyklistky je podle něj bezpředmětná.

V moči Ježowiczovi naměřili poměrně vysokou koncentraci látky THC. „Svědčí to o tom, že užil marihuanu nebo hašiš,“ řekl znalec. K množství látky dodal, že se jedná spíše o akutní stav, který „vylučuje bezpečné řízení.“

Mladík u soudu připustil, že občas marihuanu kouří. Zda to bylo i krátce před nehodou, si nevzpomíná. Motorku suzuki si koupil loni v lednu a do tragédie s ní bez papírů najezdil tisíce kilometrů. Stroj, který nebyl pojištěný, neměl tachometr a podle žalobce nebyl ani způsobilý pro silniční provoz.

Ježowicz, který má zdravotní pojišťovně platit přes 60 tisíc korun, se dosud pozůstalým neomluvil. Tvrdí, že chtěl počkat až na uzavření případu soudem. „Nezaslal ani žádný dopis. Já jsem trochu zaskočen skutečností, že neřekl ani to lidské: Promiňte,“ poznamenal zástupce probační a mediační služby. Upozornil, že manžel usmrcené cyklistky se s tím jen těžko smiřuje.

Soudce motorkáře poslal do věznice s dohledem. Spáchal sice tři trestné činy, ty se však týkají dopravy. „Proto mírnější režim,“ uvedl soudce. Státní zástupce, který nepodmíněný trest navrhoval, si ponechal lhůtu, po Ježowiczově odvolání je však jasné, že případ musí projednat ještě krajský soud.