Třiačtyřicetiletý živnostník spáchal podle soudu pět trestných činů. Ten nejzávažnější loni 13. října, kdy ve Vratimově v hádce zaútočil kuchyňským nožem s dvaceticenti­metrovou čepelí na svou matku, a to v domě, z něhož byl policisty 6. října na deset dní vykázán.

Opilý Dostal se do něj dostal po rozbití okna. Muž tvrdí, že se jednalo o nešťastnou náhodu, podle soudu však matku bodl úmyslně. Lékaři ženě ošetřili sedmicentimetrovou bodnou ránu na předloktí, navíc jí „v takto konfliktní situaci“ hrozilo mnohem závažnější poranění plic a srdce. „Jednalo se skutečně o bodnutí, nikoli jiný pohyb nože. Bylo tam aktivní násilí ze strany obžalovaného,“ řekl předseda senátu s odkazem na znalecký posudek.

Senát útok posoudil jako pokus o těžkou újmu na zdraví, i když se nepodařilo prokázat tvrzení žalobce, že muž mířil čepelí na srdce.

Ivo Dostal k útoku nožem nevypovídal. Před vynesením rozsudku se sice matce omluvil a projevil lítost, vinu však odmítl „Chápu, že došlo ke zranění. Nevzniklo rozhodně z mé iniciativy,“ uvedl s tím, že poté, co prodělal dvě neúspěšné laserové operace očí, trpěl depresemi. „Řekli mi, že asi do konce života dobře neuvidím.“

Dostal už 29. srpna v silné opilosti zavinil v Ostravě-Hrabové vážnou nehodu se škodou více než 200 tisíc korun. Na Paskovské ulici vjel do protisměru a narazil do dvou vozů. Podle spisu měl v sobě nejméně 2,64 promile alkoholu. Muž za volantem neměl co dělat, protože frýdecko-místecký soud mu to v prosinci 2007 na 30 měsíců zakázal.

Při střetu se zranila řidička fabie, která strávila dva měsíce na nemocenské s krční páteří.

Případ zamíří i k ostravskému krajskému soudu, protože Dostal se proti rozsudku na místě odvolal.