Policejní komisař ukončil vyšetřování havárie při automobilových závodech, které se konaly před půl rokem ve Vítkovicích. Po řediteli závodu, Adolfu Fešárkovi, který byl obviněn jako první, se bude zodpovídat pro trestný čin obecného ohrožení i další muž. „Obviněný jako delegovaný licencovaný bezpečnostní činovník měl před závodem vymezit prostory pro diváky v rozporu s protokolem o schválení trati,“ konstatovala mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková. Podle tohoto protokolu měly být všechny čtyři prostory nad úrovní vozovky a za svodidly. Skupina diváků se ale nacházela na naprosto nevhodném místě, vymezeném pouze páskou, v úrovni brzdící zóny trati, před zpomalovacím retardérem a pod úrovní vozovky. „Diváci tak nebyli chráněni svodidly ani jinou ochrannou bariérou,“ zdůraznila Holčáková. Závod navíc probíhal podle bezpečnostního plánu schváleného pro rok 2007 a neobsahoval informace předepsané Mezinárodním sportovním řádem.

Tragédie se odehrála počátkem loňského října během druhého ročníku Mezinárodního závodu na městském Balcarově okruhu v Ostravě-Vítkovicích. Akci pořádal Automotoklub Vsetín na silnici I/56, která byla v daném úseku pro běžnou dopravu zcela uzavřena. Šestnáctiletý závodník vjel na rovném úseku do diváků, kteří tam stáli pouze odděleni páskou. Havárii předcházel smyk vozidla, který se jezdci nepodařilo zkorigovat. Třiašedesátiletý muž náraz nepřežil, další člověk by těžce zraněn a půl roku se léčil.

Náročné vyšetřování bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby proti oběma obviněným pro trestný čin obecného ohrožení. Policejní komisař také zaslal podnět k disciplinárnímu řízení proti dalším dvěma mužům, kteří na základě neúplné dokumentace potřebné ke schválení závodního podniku umožnili konání závodu. „Jejich jednání však nenaplnilo skutkovou podstatu trestného činu. Jedná se o dílčí nedostatky, ale lze je postihnout disciplinárně. I tímto způsobem lze přispět k preventivnímu působení na zainteresované osoby v různých sportovních závodech, aby nedbalostně znovu nedošlo k obdobným těžkým následkům,“ dodala Holčáková.

Od říjnové tragédie ve Vítkovicích došlo v České republice k několika závažným nehodám při automobilových závodech. O měsíc později během rallye na severu Plzeňska jeden z účastníků vjel do diváků a šest z nich zranil. Podobné drama se posléze odehrálo i v Praze, kdy polský závodník nezvládl řízení a vřítil se mezi diváky. Jednoho z nich zabil na místě, další zemřel v nemocnici. K další tragedii došlo dnes u obce Rybí na Novojičínsku. Nehoda se stala během Valašské rallye. Jeden z vozů vylétl z trati, vrazil přímo do diváků a tři z nich usmrtil. Podle svědků stáli na místě, kde neměli co dělat.