Americké zvyklosti se do našeho soudního řádu pokusil přenést Igor Cydrich z Frýdku-Místku, který se od pondělí 30. března před Krajským soudem v Ostravě zodpovídá ze závažných drogových deliktů. Cydrich, jenž několik let pobýval v USA, chtěl předsedu senátu ohromit typickým americkým oslovením – Vaše ctihodnosti.

S tímto titulováním má bohaté zkušenosti. Používal ho již ve Spojených státech, kde byl před několika lety odsouzen k pětatřiceti měsícům žaláře za prodej kokainu. Ani tento trest jej však nepřivedl k rozumu. Po svém propuštění na svobodu a návratu do České republiky se totiž podle státní zástupkyně zapojil do pašování kokainu ze zemí Latinské Ameriky do Evropy, kde dělal „českou spojku“.

Na své jméno založil v Havířově, v Ostravě-Hrabůvce a také v polském městě Ratiboři poštovní schránky pro příjem zásilek. V jeho aktivitách mu pomáhal Venezuelan Alfonso Varela, který za ním přiletěl z Ameriky do České republiky. „Seznámili jsme se v USA na boxerských zápasech,“ popsal začátky spolupráce Cydrich. Domluvili se, že začnou podnikat v České republice, kde k tomu podle Cydricha byly vhodnější podmínky než ve Spojených státech. Hodlali dovážet zboží z Jižní Ameriky i dalších částí světa. Že půjde o kokain, prý neměl ani potuchy.

Žalobkyně tvrdí, že společně chtěli v letech 2006 a 2007 do České republiky dopravit směsi kokainu z Venezuely, Panamy a Ekvádoru. Z těchto zemí neznámí komplicové odeslali balíky obsahující drogu. Mimo jiné ji ukryli ve dvou dřevěných soškách nebo v balení s nápoji. Jednu ze zásilek však zadrželi celníci na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu, další dvě pak kriminalisté na poštách v České republice. Celkem se jednalo o téměř půl kilogramu směsi kokainu.

Podstatně větší množství drogy – více než šest kilogramů, se Cydrich chystal vyzvednout na poště v Ratiboři.

Zde jej ale zatkla tamní policie. „Přiběhlo polské komando. Řvali tam po mně, bili mě,“ líčil své zážitky Cydrich, který tvrdí, že v zásilce měla být klimatizace. Místo ní se však v balíku nacházel válec napodobující výměník tepla s více než šesti kilogramy kokainu.

„Jsem nevinen,“ prohlásil Cydrich, který se domnívá, že byl pouze zneužit svým společníkem Varelou a jeho kumpány. Nikoho z nich se ale nepodařilo zadržet.

Hlavní líčení je plánováno do pátku. Cydrich je obžalován z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Podle žalobkyně tento čin spáchal jako člen organizované skupiny působící ve více státech. Hrozí mu až patnáct let vězení.