Vrchní soud v Olomouci potvrdil v úterý 31. března výjimečný dvacetiletý trest pro Bronislava Zotyku (30 let) z Ostravy, který v červnu loňského roku brutálním způsobem zavraždil pětadvacetiletou prostitutku. Ke zrůdnému činu došlo v domě na ulici Hornické v Ostravě. Zotyka ženu, kterou si telefonicky objednal do svého bytu, ubil kladivem.

Stejný trest Zotykovi v lednu letošního roku vyměřil i Krajský soud v Ostravě. Zotyka se však proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, kde se dožadoval mírnějšího trestu nebo nového projednávání. Zotyka tvrdil, že nebylo zcela jednoznačně prokázáno, že dívku zabil kladivem, navíc se podle něj nejednalo o brutální čin provedený ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, jak tvrdila obžaloba. S dvacetiletým trestem ale nesouhlasil ani státní zástupce. Ten navrhoval přísnější verdikt.

Odvolací senát nakonec nevyhověl ani jedné ze stran. „Odvolání jsme zamítli jako nedůvodná,“ prohlásil mluvčí Vrchního soud v Olomouci Petr Angyalossy s tím, že dvacet let v nejpřísnějším typu věznice je odpovídajícím trestem. Odvolací senát však změnil původní rozsudek v části pojednávací o náhradě škody pozůstalým. Zatímco krajský soud rozhodl pouze o nákladech na pohřeb, odvolací senát na základě občanského zákoníku přiznal i další nároky týkající se rodinných příslušníků. Oba rodiče a syn oběti dostanou po 240 tisících korun., dva sourozenci pak po 175 tisících korun. Rozsudek je pravomocný a není proti němu odvolání.

Osudného dne si Zotyka v nočních hodinách telefonicky objednal eskortní erotickou službu do svého bytu. S erosenkou, která za ním přijela, si užil orální i klasický sex. Na závěr ji údajně požádal o anální styk. Když odmítla, vrhl se na ni. Kladivem ji nejméně šestkrát udeřil do hlavy. Tělo zabalil do pytle a odnesl do sklepa. Po třech dnech mrtvolu naložil do vypůjčeného vozidla a pohodil u lesíka poblíž Horní Suché.

Policie začala po erosence pátrat poté, co ji o pomoc požádala její matka. Kriminalisté se dostali až k muži, který ji osudného dne přivezl svým autem k domu zákazníka – Zotyky, na kterého se poté soustředila pozornost ochránců zákona. K jeho odhalení výraznou měrou pomohly kamery v domě. Na nich je vidět Zotyka, jak si dívku odvádí k sobě domů, ven ale prostitutka nevyšla. Na pozdějších záběrech je Zotyka vynášející pytel, jenž tvarem i velikostí odpovídal lidskému tělu.

Zotyka si počínal zcela chladnokrevně, navíc se dokonale ovládal. Nikdo na něm celou dobu nic nepoznal. Ani manželka, která netušila, že Zotyka si občas objednával prostitutky v době, kdy byla v zaměstnání. Dokonce nedlouho poté, co zabil erosenku, poslal své ženě pracující na směny láskyplnou SMS.