Je zcela normální a může absolvovat hlavní líčení – takový je závěr experta–psychiatra, který zkoumal zdravotní stav Jiřího Barona - jednoho z hlavních aktérů kauzy zkrachovalé Moravia Banky, kterou se od tohoto týdne znovu zabývá Krajský soud v Ostravě.

V pondělí6. dubna zahájené hlavní líčení muselo být kvůli Baronovi záhy přerušeno. Někdejší předseda dozorčí rady Moravia Banky totiž působil zmateným dojmem a hovořil o věcech, které se případu vůbec netýkaly. Soud proto rozhodl, že jeho stav musí prozkoumat psychiatr.

Jak v úterý 7. dubna konstatoval předseda senátu, lékař dospěl k závěru, že Baron je v pořádku a může absolvovat celý proces. Sám Baron se v úterý za své pondělní chování omluvil. Prý vůbec nevěděl, co říkal. Údajně se tak stalo poté, co vysadil dříve předepsané léky, což ovlivnilo jeho psychiku. Zároveň však požádal, aby soud o jeho vině či nevině rozhodl v pozdějším samostatném procesu. Během té doby se chce Baron podle svých slov dát psychicky do pořádku. Soud o tomto návrhu zatím nerozhodl. Hlavní líčení včera pokračovalo podle plánu. Jednání by mohlo skončit příští pátek.

Na lavici obžalovaných usedlo patnáct lidí z vedení banky a spřízněných firem. Státní zástupce tvrdí, že různými transakcemi připravili peněžní ústav o více než miliardu korun. Hrozí jim až dvanáct let vězení.

Kauzou Moravia Banky se krajský a posléze i odvolací vrchní soud zabýval již jednou. Tehdy nakonec padly pouze tři odsuzující verdikty, a to v rozmezí od tří a půl do šesti let. Baron dostal tři a půl roku žaláře. Tento trest si již ve vězení odpykává. Zbývající aktéři byli osvobozeni. Vrchní soud v Olomouci ale v rámci odvolacího řízení větší část původního rozsudku zrušil a případ vrátil k novému projednávání, které u Krajského soudu v Ostravě začalo tento týden.

Moravia Banka před svým krachem spravovala na 120 tisíc účtů s vkladem před devět miliard korun.