Případy, které spolu nijak nesouvisejí, mají mnoho společného. Údajné oběti se s „hrůznými“ zážitky svěřily svým babičkám, které vše oznámily policii. Jak se ale později ukázalo, k žádnému zločinu nedošlo. Mladší z dívek lhala v obavách z možného těhotenství. Školačka se totiž krátce předtím milovala s patnáctiletým chlapcem a měla strach, že přijde do jiného stavu. Druhá slečna nevěděla, jak má zdůvodnit pozdní příchod, proto vyrukovala s bajkou o sexuálním útoku.

Bezdomovec v kukle

K prvnímu znásilnění mělo dojít koncem minulého týdne na louce v Ostravě-Porubě. Čtrnáctiletá školačka se v poledních hodinách svěřila své babičce s tím, že byla přepadena neznámým mužem. Prý šla za svým kamarádem a v jednu chvíli si všimla podivného člověka, který se objevil asi deset metrů za ní. Najednou k ní přiběhl, zezadu ji chytil do takzvané kravaty a odtáhl do blízkého lesa. Zde ji povalil na zem, nasadil si na hlavu kuklu a znásilnil ji. Utrpění a děs prý trvaly více než čtvrt hodiny. Oběť uvedla, že agresor, který působil dojmem bezdomovce, zapáchal a mluvil nesrozumitelně polsky.

Policisté ihned vyrazili na místo činu. Výraznou měrou jim při vyšetřování pomohl starší manželský pár, který má o dění v této lokalitě téměř neustálý přehled. Svědci uvedli, že celou dobu uvedený prostor sledovali a nikoho podezřelého neviděli. V tom okamžiku začala dívka tvrdit, že se znásilnění mohlo odehrát i jinde, v šoku si však nemohla vzpomenout kde. Později se přiznala ke lži.

Pozor na věk!

„Motivem byl její strach z možného těhotenství. Téhož dne totiž měla se svým patnáctiletým kamarádem pohlavní styk. Nutno dodat, že dobrovolný,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, která však zdůraznila, že mladíka nyní čeká soudní řízení. Bude se totiž zodpovídat z pohlavního zneužívání. „Upozorňuji, že k pohlavnímu styku s osobou mladší patnácti let nesmí dojít ani v případě jejího souhlasu. Doporučuji proto všem nezletilým vyčkat s počátkem pohlavního života minimálně do patnáctých narozenin,“ řekla Holčáková s tím, že jinak dotyčný či dotyčná vystavuje svého staršího partnera, kterému již bylo patnáct let, nebezpečí trestního stíhání.

Neubránila se

Také druhý údajný zločin oznámila policistům babička, poté, co ji vnučka při půlnočním návratu řekla, že byla znásilněna. Se slzami v očích uvedla, že si ji v autobuse vyhlédli dva muži, kteří ji na zastávce v Ostravě-Zábřehu přinutili vystoupit. Jeden z nich ji nečekaně chytil za ruku a začal vytahovat z autobusu. Když se snažila volat o pomoc, druhý z pasažérů ji měl prudce vystrčit ven. Pak dívku údajně odtáhli na odlehlé místo, a postupně znásilnili. Slečna líčila policistům, jak se snažila bránit a křikem přivolat pomoc. Vše ale bylo marné. Muži ji prý na závěr pohrozili, že pokud někomu něco řekne, tak ji zabijí. Dívka oba muže detailně popsala. Dokonce uvedla i přezdívku jednoho z nich, která skutečně patřila existujícímu člověku. Zřejmě se domnívala, že ochránci zákona jej nedokáží vypátrat. Velmi se však mýlila. Kriminalisté dotyčného i další svědky vyslechli a záhy zjistili, že věci se mají trochu jinak. Dívka se nakonec přiznala, že si přepadení vymyslela. Prý chtěla tímto způsobem vysvětlit svůj pozdní příchod domů.

Skutečné oběti si následky nesou mnohdy po celý život

Znásilnění patří k vůbec nejzávažnějším zločinům, kterým policisté věnují mimořádnou pozornost. Do vyšetřování se zapojují desítky ochránců zákona, kteří prohledávají místa činů, hledají svědky a pátrají po podezřelých. V loňském roce ostravští policisté prověřovali dvaadvacet případů znásilnění, sedmnáct pachatelů zadrželi. Letos již přijali šest oznámení. Z policejních statistik vyplývá, že zhruba čtvrtina všech nahlášených znásilnění se vůbec nestala. Pro skutečné oběti jsou však tyto zločiny velmi traumatizující a mnohdy znamenají následky na celý život.

„Znásilnění je krutá osobní zkušenost, na kterou není možné většinou zcela zapomenout. Následky sexuálního násilí se mohou projevit i s velkým časovým odstupem po činu. Sexuální násilí může oběť poškodit fyzicky i psychicky,“ řekla Holčáková. Zatím poslední ostravskou obětí se v minulých dnech stala patnáctiletá dívka, kterou se v Ostravě-Vítkovicích pokusil znásilnit šedesátiletý muž. Vrhl se na ni ve chvíli, kdy se vracela ze školy domů. Chytil ji za paži a snažil se ji odvést do křoví. Chlípník měl svlečené kalhoty a v ruce svíral penis. Dívce se naštěstí podařilo vymanit z jeho sevření a utéct domů. Otec vše oznámil strážníkům, vedení školy a poté i policistům. Ochránci zákona zvrhlíka po několika dnech dopadli a obvinili z pokusu o znásilnění. Hrozí mu až osm let vězení. (per)