Místem jejich posledního a zatím nejhoršího vandalského činu byly tento týden tramvaje na linkách číslo 1 a 17. V „jedničce“ rozbili sedm oken a jedny dveře. O několik hodin později na stejném místě nastoupili do „sedmnáctky“, kde v zadním voze vytloukli všechna okna. Škoda je odhadována na desítky tisíc korun.

Běsnění výtržníků začalo poslední březnový víkend, kdy pět řidičů tramvajových souprav nahlásilo rozbitá okna nebo skleněné výplně dveří. „Vandalové dokonce ohrozili bezpečnost našich cestujících,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek s tím, že při jednom z útoků někdo hodil kámen po jedoucí tramvaji na lince č. 11, u které rozbil boční okno.

V následujících dnech počet případů, kdy tramvaj dojela do konečné stanice zcela zdevastována, výrazně přibylo. Podle Kořínka zatím k žádnému omezení dopravy v souvislosti s těmito případy nedošlo. „Vždy dokážeme aktuálně zareagovat a vozy vyměnit,“ dodal Kořínek.

Kladívka

Násilníci používají bezpečnostní kladívka, která jsou v tramvajích pro případ nehody. Cestující jimi v krizových situacích mohu rozbít skla a dostat se tak bezpečně ven. „Vandalové nám tato kladívka kradou a poté s nimi ničí naše vozy,“ konstatoval Kořínek. Pachatelé úřadují zejména v městské části Dubina, objevili se však i na dalších místech.

Jedna skupina

Scénář zločinů je stejný. „K rozbíjení oken a dveří dochází mezi osmnáctou a dvaadvacátou hodinou, vždy v úseku mezi předposlední a konečnou zastávkou, nebo ihned po vyjetí z konečné zastávky, než tramvajová souprava dorazí na první zastávku,“ popsal praktiky pachatelů Kořínek.

Nejvíce případů je hlášeno z Ostravy-Dubiny, konkrétně mezi zastávkami Dubina-Interspar a Dubina, a to v obou směrech.

Dopravní podnik již požádal o pomoc ostravské policisty, kteří se nejen na tento úsek zaměří. V nejohroženějších lokalitách se objeví i kriminalisté v civilu. „Domníváme se, že jde o jednu skupinu výtržníků, která se na místo stále vrací,“ uvedl Kořínek.

Výtržníky po dopadení čeká obvinění z trestného činu poškozování cizí věci. Dopravní podnik navíc po nich hodlá požadovat náhradu škody.