„První poznatky jsme začali k případu sbírat už loni v srpnu. Pachatel pokračoval v krádežích i v dalších měsících roku 2008. Vybíral si k nim restaurace, bary, prodejny, stánky i zdravotnické zařízení. Převážná většina vykradených objektů se nachází v Ostravě-Porubě. Několik krádeží ale provedl i v centru Ostravy a ve Vítkovicích,“ upřesnila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Do zmíněných objektů se pachatel dostával přes dveře či okna, v několika případech se snažil do prodejny dostat světlíkem. Odnášel vše, co se dalo prodat. „Nad tím, co bude chtít ukrást, moc neuvažoval. Neměl ani žádnou speciální výbavu nástrojů, které by při krádežích využíval. V průběhu pátrání jsme přišli na to, že pachatel začíná dělat chyby. Také jsme zjistili, že se do některých objektů, ve kterých už kradl, opakovaně vrací,“ uvedl porubský kriminalista Daniel Naivert.

Podle kriminalistů se podezřelému stalo osudným právě to, že se na místa, kde už kradl, opakovaně vrátil. Některé jeho krádeže zaznamenaly kamery. Ani pak ale pátrání po zloději podle policistů nebylo jednoduché. „Byl velmi opatrný, snažil se páchat trestnou činnost beze svědků, čímž logicky ztížil dokazování. Později už si zřejmě uvědomoval, že po něm jdeme. Nezdržoval se v jednom místě, na druhé straně se ale pořád pohyboval jen po Ostravě. Jinde se nevydával. Byl už ale v pátrání a prvního dubna byl zadržen policejní hlídkou v Mariánských Horách při běžné kontrole. Už předtím vydal okresní státní zástupce souhlas k jeho zadržení. Muž už se také opakovaně objevil v celostátním systému pátrání,“ dodal Naivert.

Policejní komisař sdělil muži obvinění pro trestné činy krádež a poškozování cizí věci. Soudce vzal obviněného do vazby. Viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Co vše zloděj bral: Pachatel při svých krádežích bral nejen peníze, ale také například číšnické „fleky“, zapalovače, čokoládu, balené mandle či pistácie, lékařský tlakoměr, navigační satelitní systémy, příruční pokladny, televizor, šroubovák, mobilní telefony, peníze, stravenky, alkohol, fotoaparáty, oděvy, videokamery i diktafony.

Škoda, kterou měl pachatel způsobit, byla předběžně stanovena na 595 tisíc korun. Z toho více než 160 tisíc korun připadá na škody, které způsobil na zařízení vykradených objektů, zbývající část tvoří hodnota ukradených věcí.

Kradl opakovaně: i v místech, kde byl už dříve: například v srpnu a později i v září vnikl do stejného baru na Stodolní ulici. Stejně tak se opakovaně měl pokusit vniknout do prodejny v Ostravě-Svinově na Bílovecké ulici, kde se snažil dostat dovnitř přes světlík střechy. Dokonce třikrát, v září, v prosinci a pak i v lednu zamířil do restaurace v Ostravě-Pustkovci. Poprvé se měl dostat dovnitř po vytlačení okna v přízemí, podruhé vypáčil okno. Při třetím pokusu se snažil vypáčit boční dveře. To se mu však nepodařilo, proto se dostal dovnitř oknem.