„Lidé by měli být připraveni na to, že střety mohou být čím dál častější,“ upozornil náměstek ředitele severomoravské policejní správy Martin Hrinko.

K extremistickým skupinám na severní Moravě a ve Slezsku se hlásí tisíc až patnáct set lidí. „Z toho těch radikálních je na Ostravsku kolem sta až sto dvaceti,“ uvedl Rostislav Chobola, policejní specialista na extremismus. Také mezi desítkami účastníků přerovského pochodu, které budou policisté trestně stíhat, jsou i radikálové z Ostravy. Pochod se v Přerově konal 4. dubna, na místě policisté zadrželi jedenatřicet jeho účastníků, z nichž dva byli zatím obviněni, dalších čtyřicet policisté chtějí stíhat na základě kamerových záběrů.

V Ostravě-Jihu například sídlí buňka Národního odporu Slezsko, která si říká Divize Zábřeh. „Jsou to špičky radikálů, násilníků, kteří vyhrocují vždy situaci v akci, které se účastní,“ podotkl Chobola. V krajském městě sídlí i autonomní nacionalisté i radikální jedinci, kteří sympatizují s místní organizací Dělnické strany.

Na pochody se radikálové sjíždějí ale nejen ze všech koutů Česka – a někdy i z okolních států. Policisté konstatovali, že radikálové mění svoji taktiku. Pochod nechají proběhnout víceméně klidně, aby nekompromitovali politický subjekt, který ho svolal, tedy obvykle Dělnickou či Národní stranu. Až po rozpuštění pochodu začnou s bitkami. Tak tomu bylo například při pochodu v Praze, Litvínově či Přerově. „Politické subjekty se navenek od těchto radikálů distancují. Ale podle mého názoru nedělají nic pro to, aby tyto lidi nechtěly. Pokud by jim přece takové chování vadilo, tito lidé by mezi účastníky pochodu nebyli,“ dodal Chobola.