Potvrdit to může ostravská policie, která v těchto dnech zadržela pětičlenný gang, který svými nápisy poškodil desítky objektů v městské části Ostrava-Jih. Kromě klasických zkratek a obrazců nechyběly ani vzkazy typu: „Kačo miluji tě“, nebo „Stýská se mi“, a podobně. „S takovými nápisy se občas setkáváme,“ potvrdil nový trend ostravský kriminalista Jiří Bulušek, který se zabývá problematikou sprejerství.

Wendelíni

Pět mladíků ve věku od patnácti do osmnácti let řádilo v Ostravě od letošního ledna. „Jejich začátek měl klasický scénář. Líbilo se jim graffiti a chtěli si to vyzkoušet. Tak si nejprve udělali nějaké náčrtky a pak se rozhodli, že si to vyzkoušejí naostro na ulici,“ řekl Bulušek s tím, že se shodli společném názvu – WZH. „Znamenalo to Wendelíni z Hrabůvky. To W si zvolili zřejmě proto, aby vypadali světověji,“ vysvětlil Bulušek.

Později se ale rozhodli pro přejmenování skupiny z WZH na TOSÉ, což má být zkratka slovního spojení To serem. „Původní název se jim zřejmě přestal líbit,“ řekl Bulušek, podle kterého je velmi nezvyklé, aby sprejeři policistům prozradili, co jejich zkratky znamenají. Sprejeři si vybírali domy v městské části Osrtava-Jih, kde měli své známé a kamarády. „Chtěli, aby viděli jejich díla,“ uvedl Bulušek.

Hazardéři

Vandalové nejprve používali fixy plněné černou tuší, později přešli na spreje. Vývojem prošly i jejich malůvky. Zpočátku se spokojili pouze se svými podpisy, na závěr již ale kreslili celé obrazce. Pouštěli se také na stále riskantnější výpravy, kdy se snažili malovat na obtížně dostupná místa. K nim se mimo jiné dostávali po hromosvodech. A to se málem stalo osudným jednomu z nich. Zhruba ve čtyřmetrové výšce se s ním utrhla část hromosvodu. Mladík se naštěstí udržel, jinak by dopadl na betonový chodník.

Jeden ze sprejerů je žákem základní školy, další čtyři jsou učni. Jsou stíháni pro poškozování cizí věci. Vzhledem k tomu, že žádný z nich nebyl dosud trestán, mají však velkou šanci, že potrestání uniknou. „Musejí se dohodnout s majiteli objektů na odstranění nápisu nebo finančním vyrovnání,“ řekl Bulušek. Pokud tyto podmínky splní, může být jejich stíhání podmíněně zastaveno.

Mladíci se policistům přiznali a svých činů litovali. Zda šlo o upřímnou lítost, však není jasné. „Každý z dopadených sprejerů vždy lituje toho, co udělal a tvrdí, že nápisy odstraní nebo škodu uhradí,“ prohlásil Bulušek, který však zdůraznil, že mnozí z nich své sliby nikdy nesplní.

Podle Buluška je odhalení a usvědčení sprejerů velmi obtížné. „Máme své postupy, které však z pochopitelných důvodů nemůžeme blíže specifikovat,“ uzavřel Bulušek.