Tisíce neokolkovaných cigaret a desítky kilogramů tabáku zabavili v těchto dnech celníci na Ostravsku a Karvinsku. Stalo se tak při další speciální razii zaměřené na nelegální prodej tabákových výrobků v novinových stáncích. „Celníci v prodejních a skladovacích prostorách našli cigarety a tabák bez označení platnou kolkovou známkou. Provedli také kontroly v menších prodejnách, kde kromě cigaret zajistili i neznačený alkohol,“ řekl Roman Miarka z Celního ředitelství Ostrava s tím, že celkem se podařilo zabavit pětadvacet tisíc cigaret a čtyřicet kilogramů tabáku neoznačených kolkovou známkou. „Stát byl krácen na spotřební dani z tabákových výrobků o pětaosmdesát tisíc korun,“ řekl Miarka. Celníci odhalili také sto litrů neznačeného alkoholu, kde únik na spotřební daní z lihu činil šestnáct tisíc korun.

Poslední podobná razie se v kraji uskutečnila před měsícem. „V porovnání s minulou akcí jsme zajistili více kusů padělaných cigaret,“ řekl Miarka, který zdůraznil, že celníci budou v podobných zátazích pokračovat.

Při březnových kontrolách celníci zabavili patnáct tisíc cigaret. „V mnoha případech padělky cigaret obsahovaly namísto dvaceti cigaret v krabičce pouze osmnáct. Rovněž byly nalezeny padělky cigaret balených v bílých krabičkách bez nápisu. Takovéto cigarety bývají nezřídka kdy vyrobeny z tabáku, který je určen k technickým účelům, například k vykuřování skleníků,“ řekl Miarka.

K tématu

Nelegální cigarety se k nám dostávají několika způsoby. Část z nich pašují dobře organizované skupiny z Asie. „Jsou to skupiny, které si nechají na zakázku vyrobit cigarety známých světových značek, někdy i včetně českých kolků v zemích, kde to prakticky nepředstavuje riziko. Zejména se jedná o asijské státy například Čínu a Vietnam. Česká celní správa monitoruje jako nejfrekventovanější trasu pašovaného zboží takzvanou asijskou cestu,“ uvádí se ve studii Synovate Pack Count, kterou si nechali vypracovat přední producenti cigaret a tabákových výrobků. „Asijské“ cigarety jsou v kontejnerech převáženy loděmi z východoasijských do evropských přístavů, zejména Hamburku, Rotterdamu, Antverp a Brém, odkud jsou pak distribuovány do dalších evropských zemí včetně České republiky

Cigarety se k nám dostávají i trasou, která je označována jako východoevropská cesta. Pašeráci ve východních zemích levně nakoupí kuřivo a poté jej převezou do České republiky. „Jsou to většinou skupiny ze států bývalého Sovětského svazu, které pašují legálně vyrobené cigarety s místními kolky,“ uvádí se ve studii Synovate Pack Count.