Jedna z nich se uskutečnila v úterý u nákupního centra Tesco v Ostravě-Porubě. Během pěti hodin hlídky přistihly hned čtrnáct hazardérů, kterým na požádání ukázali videozáznamy, na nichž jsou zachyceni při telefonování. „To číslo se může zdát relativně malé. Je třeba ale zdůraznit, že jsme akci kvůli nepříznivému počasí museli opakovaně přerušovat. Za hustého deště se záznamy pořizují velmi obtížně, a to jak s ohledem na techniku, tak i skutečnost, že přes skla není do vozidel dobře vidět,“ uvedl velitel akce Patrik Scheiuthauer z policejního oddělení v Ostravě-Porubě.

Až na jednoho všichni motoristé svou chybu přiznali, zejména poté, co zhlédli videozáznam, jasně dokumentující jejich prohřešek. Zaplatili tisícikorunovou pokutu, další sankce v podobě tří trestných bodů bude následovat. „Většinou jen pokrčili rameny, jako by říkali: Holt měli jsme smůlu. Zarazilo nás však, že mezi přistiženými byl i řidič pracující pro zásilkovou balíkovou službu. Jak se totiž ukázalo, tento člověk vůbec nemá řidičské oprávnění. Nechápu, že si to jeho zaměstnavatel neověřil,“ řekl Scheiuthauer. s tím, že dotyčného nyní čeká obvinění z trestného činu.

Muže, který odmítl, že by za jízdy telefonoval, čeká správní řízení. „Na záznamu je přitom jasně vidět, jak telefonuje,“ podivoval se Scheiuthauer. Dotyčný má již na svém kontě devět bodů, pokud by získal další tři za mobil, přišel by na rok o řidičský průkaz. Možná to je důvod zbytečných průtahů.

Podle Scheiuthauera by si řidiči měli pořídit hands free sady. „Mají drahá auta, a přitom si za pár set korun nekoupí hands free sadu. Ještě více mě to udivuje u profesionálních řidičů, kteří se ježděním živí,“ dodal Scheiuthauer.

Razie zaměřené na telefonující motoristy budou nejen v Ostravě pokračovat.