Šebesta se 1. září loňského roku vloupal do rodinného domku v Suchdole nad Odrou. Pětašedesátiletého majitele, který jej přistihl, bodl několikrát nožem a způsobil mu velmi vážná zranění. Poté utekl. „Nožem mu zasadil čtyři rány do krku, hrudi i břicha,“ konstatovala obžaloba. Oběť přežila jen díky okamžitému a vysoce kvalifikovanému lékařskému zákroku. Šebesta před soudem prohlásil, že svého činu lituje a nedokáže si jej vysvětlit.

Osudného dne projížděl v autě Suchdolem nad Odrou. Zde mu podle jeho slov došel benzin. Jelikož neměl peníze, požádal později o pomoc muže stojícího na jedné ze zahrad. Chtěl po něm železný šrot, který by mohl zpeněžit ve sběrně. Důchodce mu ale řekl, že žádný nemá. Zklamaný Šebesta se rozhodl, že v nestřeženém okamžiku vnikne do jeho rodinného domu a prohledá jej. Po chvíli to skutečně udělal. Uvnitř ho ale majitel vyrušil. Následoval brutální a chladnokrevný útok nožem, který jen zázrakem neskončil smrtí.

Šebestův pád až na samé dno začal v červnu loňského roku v okamžiku, kdy utekl od rodičů, odešel z práce a toulal se. „Do poloviny června vedl běžný způsob života. Měl zaměstnání i relativně dostatečný příjem. To vše ale opustil, konstatoval při zdůvodnění rozsudku soudce. Dosud netrestaný Šebesta navíc začal brát drogy. Vzal si také osmdesátitisícovou půjčku, kterou během krátké doby celou utratil. Kromě toho se vloupal i do dvou stánků. V září loňského roku pak málem zabil člověka.

„Napadl bezbranného výrazně staršího člověka, který neměl šanci se bránit,“ konstatoval při zdůvodnění rozsudku předseda senátu. Důchodce utrpěl vážná zranění. Při operaci mu lékaři z dutiny břišní odstranili 1,3 litru krve. „Krvácením do dutiny břišní byl bezprostředně ohrožen na životě. K tomu, aby zemřel, nechybělo mnoho,“ řekl soudce, který zdůraznil, že Šebesta o několik dnů později vykradl sportovní šatnu u hřiště v Suchdole nad Odrou.

Šebesta se proti verdiktu na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu k vyjádření. Konečné slovo tak připadne Vrchnímu soudu v Olomouci.