Vše začalo ve chvíli, kdy dvojčlenná hlídka ostravské městské policie chtěla poblíž zastávky na ulici Martinovské v Ostravě zkontrolovat vozidlo Škoda Favorit, které se dostalo do jednosměrné ulice. „Vozidlo jelo vysokou rychlostí,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová s tím, že jeden z dvojice strážníků ze služebního auta vystoupil a motoristu se snažil zastavit. Ten však na něj začal najíždět. Ochránce zákona před ním nakonec musel uskočit. „Řidič na výzvy nereagoval, naopak přidal na rychlosti. V té chvíli se strážníci vydali za ním,“ dodala Kejdová.

Muž projel městskou částí Ostrava-Martinov a před policejním vozem se zapnutými světelnými a zvukovými výstražnými znameními pokračoval směrem na Děhylov. Mezi Děhylovem a Dobroslavicemi ale nezvládl řízení a havaroval. Přivolání záchranáři mu již nedokázali pomoci.

Náraz

„Vozidlo narazilo do stromu a v jeho vraku zůstal zaklíněn šestatřicetiletý řidič. Po dobu asi patnácti minut byl vyprošťován přivolanými hasiči. Při nehodě utrpěl mnohočetná poranění, neslučitelná se životem. Po vyproštění byl pacient v bezvědomí, bezdeší a se zástavou krevního oběhu. Zasahující lékař již mohl pouze konstatovat jeho smrt,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Na místě zasahovaly i tři jednotky hasičů, kteří řidiče z vozu vyprostili. „Favorit vyjel ze silnice do příkopu, kde se otočil na bok a skončil ve stromě. Hasiči nejprve museli opatrně vozidlo položit pomocí navijáku a žebříků na kola, pak vyprostili zaklíněného muže po odstřihnutí střechy favoritu. Předali jej týmu rychlé záchranné služby,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že hasiči pak asistovali při nakládání havarovaného favoritu na vozidlo odtahové služby a vyčistili místo a okolí nehody.

Vyšetřování

Tragédii se již začala vyšetřovat ostravská policie. „Musíme zjistit veškeré okolnosti tohoto případu. Proto jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin útoku na veřejného činitele,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Nic na této skutečnosti nemění ani fakt, že motorista zemřel.

Z dosavadního šetření vyplývá, že si muž při honičce počínal velmi bezohledně. „Měl riskantně projíždět mezi ostatními vozidly, která zastavovala na krajnici,“ řekla Holčáková. Řidič se také snažil vytlačit auto strážníků do tramvajového kolejiště. V jednu chvíli mu hlídka zablokovala cestu, motorista se však nesmyslně rozjel přímo proti služebnímu autu, které raději vycouvalo. Policie v této souvislosti žádá svědky noční autohoničky, aby zavolali na linku 158.

Proč řidič ujížděl, není zatím jasné. Měl totiž platný řidičský průkaz a vozidlo, ve kterém seděl, nefigurovalo v seznamu kradených aut. Podle jedné z verzí mohl svou roli sehrát alkohol nebo drogy. To ale musí potvrdit, či vyvrátit nařízená pitva.