Byli odsouzeni za to, že se v září roku 2006 společně s dalšími desítkami násilníků podíleli na přepadení mezinárodního rychlíku směřujícího z Polska do Rakouska, ve kterém cestovali příznivci Legie Varšava. Jak uvedl soudce ostravského okresního soudu Igor Krajdl, jeden z výtečníků stráví ve vězení patnáct měsíců, další tři vyvázli s podmínkou, poslední z nich byl sice uznán vinným, ale odešel bez trestu. Podle soudu je totiž dostačují předchozí podmíněný verdikt, který mu byl uložen v souvislosti s jiným případem. Všichni obžalovaní vinu popřeli, většina z nich během procesu odmítla vypovídat. Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Hlavní líčení začalo v březnu loňského roku. Kvůli neúčasti předvolaných svědků však muselo být několikrát odročováno. Soud dokonce několika hříšníkům uložil pořádkové pokuty v řádech desetitisíců korun. Teprve ty je přiměly, aby přišli svědčit.

Zakuklenci

Drama se odehrálo na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze. Zhruba padesát zakuklených výtržníků tehdy v nočních hodinách vtrhlo do vlakového spoje na trase Varšava – Vídeň, který měl zastávku v Ostravě. Cestovali v něm fanoušci Legie Varšava na pohárové utkání svého týmu s Austrií Vídeň.

„Napadli je jen proto, že jsou fanoušky polského klubu Legie Varšava. Čin spáchali jako členové organizované skupiny,“ konstatovala žalobkyně.

Na samotném útoku se však nepodíleli pouze baníkovci, ale také výtržníci z dalšího polského klubu GKS Katovice, se kterými ostravští rowdies udržují úzké kontakty. Fanoušci obou družstev se vzájemně podporují při ligových zápasech, účastní se i trestných výprav. Jedna z nich se týkala právě Legie Varšava, se kterou má GKS stejně nevraživé vztahy jako například baníkovci se sparťany.

Útok

Komando vtrhlo do rychlíku a zatáhlo za nejméně tři ruční brzdy, aby znemožnilo odjezd vlaku. Poté se vřítilo do lůžkového vozu, v němž spali nic netušící příznivci Legie. Někteří z nich utrpěli lehčí zranění, dále však pokračovali v cestě do Rakouska.

Policisté na místě zadrželi pouze dva mladíky z Ostravy. Zbývajícím se podařilo utéct. Kriminalisté později zatkli dalších sedm Ostravanů.

První tresty

Všech devět bylo na podzim roku 2007 trestním příkazem odsouzeno k podmíněným trestům od osmi do dvanácti měsíců s odkladem na zkušební lhůtu od jednoho roku do čtyř let. S verdiktem však souhlasili pouze čtyři z nich, pro které tak celý případ definitivně skončil. Zbývajících pět fanoušků se odvolalo, soud proto nařídil hlavní líčení, které bylo ve čtvrtek uzavřeno vynesením rozsudku. Svého rozhodnutí odvolat se zřejmě nejvíce litoval mladík, kterého místo původního podmíněného trestu čeká patnáctiměsíč­ní žalář.

K případu čtěte i články: