Zaparkovat v centru Ostravy je někdy opravdu husarský kousek. Parkovacích ploch není mnoho, a tak se centrum města stává místem malých parkovacích dramat. Řidiči mají prakticky na výběr za dvou variant. Mohou auto zaparkovat na placeném parkovišti, anebo se mohou pokusit najít volné místo ke stání na některé bezplatné parkovací ploše. Tento způsob parkování vyhledává čtyřiadvacetiletý Marián, který do Ostravy jezdí každý týden ze Slovenska. „Nedostatek parkovacích míst je problémem v centru skoro každého města, Ostrava v tom není žádnou výjimkou. Většinou se snažím najít volné místo někde na ulici, což je někdy problematické. Proto nakonec téměř vždy zaparkuji kousek od centra,“ hodnotí Marián situaci s parkováním.

„Možná by se v Ostravě mělo do budoucna postavit jedno centrální parkoviště, čímž by se ulevilo jak řidičům, tak obyvatelům města. Jako potenciální občan Ostravy bych to určitě uvítal,“ dodává mladý řidič.

Pohled policie na problematiku parkování nám zprostředkoval městský policista Pavel Balcar: „Počet aut se neustále zvyšuje, a tak je jasné, že současné parkovací kapacity nestačí. V případě řešení případů špatného parkování však nepostupujeme nijak striktně a snažíme se vše řešit případ od případu.“ Tím naznačuje, že ne vždy musí být řešením bloková pokuta. V některých případech stačí takový přestupek vyřešit domluvou.

„Za necelé čtyři měsíce letošního roku jsme řešili téměř čtyři stovky událostí spojených se špatným parkováním, což je o zhruba stovku více než za stejné období v roce loňském,“ doplňuje Balcar. Největší problém nastává, když musí dojít k odtažení auta, které brání ostatním v provozu, nebo stojí na vyhrazeném místě. Lokalitami, kde k odtahům dochází nejčastěji, jsou v centru města ulice Hrabákova, Přívozská, Milíčova či Havlíčkovo nábřeží.