Po skončení prvního dne hlavního líčení, které tento týden začalo u Krajského soudu v Ostravě, to uvedl právní zástupce obžalovaných Radek Ondruš s tím, že jde o experty mající na starost legislativu týkající se obchodů se zbraněmi.

Otec a syn Bernatíkovi v letech 2005 a 2006 prodali slovenské firmě samopaly a střelivo za více než čtvrt milionu korun. Slovenská společnost chtěla zbraně využít na své střelnici a část z nich po znehodnocení darovat svým obchodním partnerům.

Státní zástupce tvrdí, že k transakci byla zapotřebí licence ministerstva průmyslu a obchodu. Podle obhajoby to však legislativa nevyžadovala. Otec a syn Bernatíkovi, stejně jako slovenská firma, měli podle Ondruše vyřízeny veškeré náležitosti. Vše se navíc uskutečnilo s vědomím a schválením Policie České republiky

Jako další svědci budou vypovídat policisté, kteří asistovali při předání zbraní. Ondruš v souvislosti s tímto případem důrazně popřel informace v některých médiích, že zbraně měly údajně skončit v zemích střední Afriky. „Je to nesmyl. Žádné zbraně do Afriky neputovaly. Byly znehodnoceny nebo zůstaly na

Slovensku,“ prohlásil Ondruš. Hlavní líčení bylo odročeno a bude pokračovat v červenci. Na trestný čin porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem pamatuje zákon vězením od jednoho roku do osmi let nebo peněžitým trestem.