Vše je údajně bez rizika, stačí jen spolupracovat při převodu blíže neurčené sumy ze zahraničí. Zájemci mají na uvedenou adresu odeslat své osobní údaje a čekat na další instrukce.

„Je to celé nesmyl. Ale dobře jsem se pobavil. V textu je neskutečné množství chyb. Vypadá to, že jde o elektronický překlad. Slovní i větná spojení někdy vůbec nedávají smysl. Mám pocit, že jde o podobné e-maily, které kdysi chodily ze západní Afriky,“ uvedl čtenář z Ostravy, který tuto zprávu našel v elektronické poš­tě.

Vymazat

E-maily, které se ve schránkách internetových uživatelů objevily v pátek nad ránem, jsou podle odborníků klasickým podvodem. „Pokud někdo takovou zprávu obdržel, měl by na ni zareagovat tím, že ji jednoduše vymaže,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, že tyto e-mailové zprávy jsou velmi nedůvěryhodné. „Podezřelý je už způsob překladu. Dotyčný navíc žádá osobní údaje, které by si lidé měli pečlivě chránit. Rozhodně nedoporučuji na tuto zprávu odpovídat,“ dodala Holčáková.

Pisatel, který se představuje jako výkonný ředitel banky, tvrdí, že hodlá v České republice realizovat podnikatelský projekt. S tím údajně souvisí převod velké částky peněz. Finance by měly přijít na účet adresátů v České republice. Toho, kdo poskytne své bankovní konto, čeká odpovídající odměna.

Autor zároveň adresáta žádá, aby byl velmi diskrétní a v případě, že jej nabídka neosloví, aby celý e-mail vymazal a nesnažil se jej kontaktovat.

Nigerijská finta

Před několika lety na podobné podvody naletěla v České republice řada lidí. Dopisy, faxy a e-maily tehdy přišly ze západní Afriky. Odesílatelé, vystupující jako vysocí vládní funkcionáři, slibovali zisk v řádech milionů amerických dolarů. Stačilo pouze svolení k převodu peněz z Afriky na svůj účet a následný převod na jinou firmu. Majiteli účtu by pak zůstala nemalá částka jako provize.

Jindy pisatelé nabízeli účast na výnosném obchodu. Vše ale podmiňovali prvotní investicí. Po odeslání první částky však přicházely další požadavky, které se postupně stupňovaly. Řada důvěřivců tak přišla o statisícové částky, dokonce se i zadlužila Takzvané nigerijské podvody, jak se tomuto zločinu říká, skončily i smrtí. Mělnický lékař před časem zabil v Praze nigerijského diplomata. Stalo se tak poté, co uvízl v síti nigerijských podvodníků a přišel o veškerý majetek.

Jak poznat dopis či e-mail týkající se podvodu s přesuny peněz?

  • v dopisech nebo e-mailech psaných česky je obvykle mnoho pravopisných chyb
  • suma, o kterou jde, se obvykle pohybuje v milionech amerických dolarů
  • oběti je obvykle nabízena třetina celkové sumy jako odměna za pomoc při převodu peněz
  • zdroj finančních prostředků je obvykle spojený s nějakou formou kontraktu nebo nějak nedobytných finančních prostředků
  • ve zprávě se uvádí, že nejdůležitější je utajení
Podvodné dopisy jsou rozesílány zcela náhodně. E-mailové nebo jiné adresy útočníci většinou získávají prostřednictvím škodlivých programů, které se dostaly do počítačů nic netušících uživatelů. Většina těchto počítačů není dostatečně zabezpečena.

Jak to funguje

Poté, co oběť odpoví, zpravidla dostane nabídku zúčastnit se na nějaké ilegální, zato však velice lukrativní finančně výhodné transakci. V tomto konkrétním případě se jedná o finanční nabídku legalizovat peníze získané pochybným obchodem s diamanty a dřevem. Používají se však také verze legalizace zisků z obchodů s ropou nebo podobnými komoditami. Existují dvě hlavní varianty podvodů:

Oběť pošle požadovanou částku na nějaké konto. V tom lepším případě se podvodník už nikdy neozve. V tom horším je podvedený opakovaně pod různými záminkami a sliby vyzýván k zaslání dalších a dalších peněz, a tyto požadavky o další finance se stupňují, až dojde k naprostému finančnímu vyčerpání oběti, nebo dokonce i k jejímu neúnosnému zadlužení.

Druhý případ je jednodušší: oběť pošle číslo konta spolu s podpisem za účelem proprání peněz. Na základě těchto údajů jsou podpisy padělány a konta obětí doslova vysáta do posledního koruny.
Byly popsány i případy, kdy byla oběť vyzvána k osobní návštěvě dané země s tím, aby u sebe měla určitý obnos k realizaci transakce. Oběť zde ale čeká zatčení. Poté je požadováno vysoké výkupné.
(Zdroj: Internet – Sdružení pro rozvoj podnikání)

Tento e-mail dorazil do České republiky v pátek nad ránem. Přetiskujeme jej v plném znění a bez jakýchkoliv úprav, tedy včetně všech gramatických i stylistických chyb:

Pozdravy ze dne na vás. Je pochopitelné, že bys mohl být trochu chápavý, protože nevíte, ale já mám lukrativní obchodní návrh společného zájmu podělit se s vámi. Dostal jsem váš odkaz v mém hledat někoho, kdo vyhovuje mé navrhované obchodní vztah. Dovolte mi začít tím, že zavádí sám. Já jsem pan Patrick Chan výkonný ředitel & vedoucím Pověste Seng Bank Ltd Mám znejasněny obchodní doporučení pro vás.
Já potřebuju, abys mi pomáhat při realizaci podnikatelského projektu z Hongkongu do vaší země. Jedná se o převod velké částky peněz. Vše, co se týče této transakce musí být právně bez zádrhel. Prosím snaží dodržovat velmi diskrétně ve všech otázkách týkajících se této problematiky.
Poté, co se finanční prostředky byly úspěšně převedeny na váš účet, bude podíl v poměru k dohodnuté oběma z nás. V případě Vašeho zájmu zašlete tyto informace na kick-start procesu;
Celé jméno
Adresa,
státní příslušnost
Pohlaví, věk, povolání manzelský Statue, Soukromé telefonní číslo, faxové číslo soukromé.
Budu preferovat jste mě na můj soukromý e-mailovou adresu: (patrkwchan209@yahoo.com.hk) a nakonec po které jsem se vám poskytnout více formací o tomto provozu. Prosím, pokud jste neměli zájem vymazat tento e-mail a nebylo mi shánět, protože já jsem uvedení své kariéry a život mé rodiny v sázce s tímto podnikem. I když nic není nic podniknutý získal. Vaše nejbližší reakci na tento dopis ocení.
Kind regards,
Pan Patrick Chan