Hned dva kuriózní zločiny týkající se platebních karet vyřešili tento týden ostravští policisté.

První případ, označovaný jako záhada bankovního účtu, jim nedal spát několik týdnů.

Smutným hrdinou je třiačtyřicetiletý muž, kterému někdo vybral z konta devět tisíc korun. Majitel tvrdil, že se zřejmě stal obětí rafinovaného podvodu. Při výslechu uvedl, že kartu někde ztratil. Vzhledem k tomu, že u ní neměl PIN kód, byl si prý jistý, že ji nikdo nemůže prostřednictvím bankomatu zneužít. Záhy ale zjistil, že se mýlil. Z účtu mu totiž zmizelo devět tisíc korun. Vše proto oznámil policii. Kriminalisté ihned začali zjišťovat, jak je možné, že se někomu bez PIN kódu podařilo získat peníze.

Ochránci zákona případu věnovali velkou pozornost. Již v minulosti byly totiž v České republice zaznamenány zločiny, které měly na svědomí dobře organizované mezinárodní skupiny, jejichž členové dokázali rafinovaným způsobem získat identifikační údaje týkající se platebních karet.

Při vyšetřování se však ukázalo, že nešlo o žádnou akci nebezpečného gangu. Vysvětlení bylo daleko prozaičtější.

Muže onoho dne oslovila dáma s nabídkou exkluzivních sexuálních služeb. Muž jí později svěřil svou platební kartu s PIN kódem, aby z ní vybrala čtyři tisíce korun. Netušil ale, že si kromě dohodnuté částky vezme i další hotovost.

Policistům se již podařilo podezřelou erosenku vypátrat. Třiatřicetiletá žena je obviněna z trestného činu krádeže a neoprávněného držení platební karty. Hrozí jí až dva roky vězení. Za majetkové delikty byla již v minulosti odsouzena.

Také druhý zločin provázela řada nejasností a záhad. Čtyřiačtyřicetiletá žena z Ostravy policistům oznámila, že při nákupu zřejmě ztratila či zapomněla platební kartu, na kterou někdo později vybral 10 400 korun, a to i přesto, že nemohl znát PIN kód. Nakonec se ukázalo, že zlodějem byl její přítel, který ji tehdy doprovázel. Kartu jí vzal, a jelikož z dřívější doby znal i PIN kód, nebyl pro něj problém peníze získat.

K dopadení nepoctivce nakonec přispěla náhoda v kombinaci s jeho neopatrností. Muže totiž při výběru zachytila kamera na bankomatu. Záběry se záhy dostaly do policejního systému, který eviduje hledané osoby. Čerstvou fotografii si při nástupu do práce prohlédl ostravský policista mající téměř geniální paměť. Při pohledu na výtečníka si uvědomil, že ho již někde viděl.

„Podezřelý na fotografii připomínal muže, se kterým v minulosti řešil přestupek v dopravě. Dále si vzpomněl, že muž byl jedním z účastníků dopravní nehody, kterou zajišťoval,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že policista se záhy rozpomenul i na řadu dalších detailů. Mimo jiné si vybavil nepřehlédnutelný masivní prsten na jeho ruce nebo to, že se dotyčný odmítl podrobit zkoušce na drogy.

„Policistova velmi dobrá paměť sahala také k informaci, kde se muž zdržuje,“ dodala Holčáková. Zatčení již poté bylo jen otázkou času.

Na co dát pozor

+ Zapamatujte si identifikační PIN kód, nikdy jej neuschovávejte společně s kartou. Neukládejte si ho ani do mobilního telefonu.

+ Nesdělujte nikomu PIN kód, a to ani rodinným příslušníkům, policistům či bankám. Nikdo není oprávněn PIN vyžadovat.

+  K případné blokaci karty si uložte předmětné číslo banky přímo do mobilního telefonu.

+ Při platbách si zkontrolujte, zda vám byla karta vrácena v pořádku, zda nedošlo k záměně.

+ K bankomatům přistupujte jednotlivě, transakce neprovádějte pod dohledem cizích lidí, při zadávání PIN kódu nenechejte nikoho nahlížet přes rameno.