Skupinka zlodějů se po vniknutí do objektu chystala na vozíku odvézt přibližně tři sta kilogramů strusky, ze které chtěla později vybrat kov a ten prodat ve sběrně. Hodnota kořisti činila tři sta korun. Při zločinu je ale přistihla ochranka společnosti, před níž se nepoctivci dali na útěk. Jednoho ze zlodějů (22 let) se po krátké honičce podařilo zadržet. Tři komplicové zadrženého pachatele se však záhy vrátili na místo činu, ochrance začali nadávat a házet po ní kamením. Jedenačtyřice­tiletého strážného přitom zasáhli do hlavy. V té chvíli se ještě vše obešlo bez zranění. Násilníci se ale chovali stále agresivněji.

„Měli tlouci železnými tyčemi o zem a postupovat směrem k pětatřicetiletému strážnému. Muž ve strachu volal o pomoc, na místo přiběhli jeho kolegové ve věku osmatřicet a jedenačtyřicet let,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že agresoři jim vyhrožovali smrtí. Poté se na ně vrhli. „Výpad byl nečekaný,“ řekla Holčáková. Prvního ze strážných udeřili tyčí do hlavy tak silně, až upadl na zem. Jeho kolega se jej snažil odtáhnout pryč. Ve tmě však přehlédl útočníka, který mu zasadil ránu tyčí do zad, po níž se i on zhroutil k zemi. Násilníci poté oba strážné bili tyčemi do nohou a zad. Mužům se nakonec podařilo vstát a utéct. Utrpěli poranění vnitřních orgánů, řezné rány na tváři, zhmožděniny a oděrky. Doba léčení není stanovena. „Jen pouhou shodou okolností zřejmě nevznikla poranění ještě závažnější,“ konstatovala Holčáková.

Policisté již zloděje obvinili z několika trestných činů, mimo jiné z ublížení na zdraví. Hrozí jim až osm let vězení.

Podobné násilnosti, kdy zloději kovů surově napadli ochranku, jsou naštěstí zcela výjimečné. Je to zřejmě dáno i tím, že šroťáckých deliktů v poslední době výrazně ubylo. Důvodem je celosvětová hospodářská krize, která výkupní ceny kovů srazila na minimum. „Kdysi jsme měsíčně řešili desítky případů, nyní to bývají tak dva tři. K výraznému poklesu došlo po dramatickém snížení cen kovového materiálu ve sběrnách,“ potvrdila mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová.

Severomoravští policisté v minulých letech řešili několik brutálních zločinů, které měli na svědomí zloději kovů. Jednou z obětí byl před několik lety pětapadesátiletý pracovník ochranné služby střežící prostory bývalého ostravského dolu Koblov. Kovovou tyčí na něj zaútočila skupinka nepoctivců, která se chtěla zmocnit železného šrotu. Šest násilníků vjelo do areálu nákladním vozidlem vybaveným takzvanou hydraulickou rukou. Strážnému přikázali, aby jim pomohl šrot naložit. Po odmítnutí jej několikrát udeřili pěstí do obličeje. Poté vzali tyč a začali ho bít po kolenou. Nakonec nasedli do automobilu a zmizeli. Muž utrpěl zlomeninu nosu a řadu pohmožděnin. Agresoři mu zlomili také zubní protézu.