Zabavili také tři moderní varny. Při raziích zadrželi celkem sedmnáct osob. Sedm z nich (21 až 39 let) si již vyslechlo obvinění pro drogové delikty. Jsou mezi nimi i čtyři ženy. Všem hrozí až deset let vězení. Tři ze „sedmi statečných“ skončili ve vazbě, zbylí jsou stíháni na svobodě.

Léky obsahující pseudoefedrin, který je hlavní složkou pro výrobu drogy, narkomani nakupovali v Polsku. Tímto jednoduchým způsobem obešli vyhlášku, která prodej těchto léků v České republice zpřísňuje. Medikamenty je u nás možné získat jen po předložení dokladů a zanesení údajů v databázi. V kterékoliv lékárně pak prodávající může zjistit, kolik dotyčný těchto léků v poslední době nakoupil. V sousedních státech, jako jsou Polsko či Slovensko, podobné omezení není.

Vyhláška začala platit od začátku května letošního roku. „Měli jsme určité signály, že lidé vyrábějící pervitin začali vyjíždět do okolních států, kde jsou léky obsahující pseudoefedrin volně v prodeji. Například v Polsku se dají sehnat u pokladen v obchodním centru. Je možné je koupit jako žvýkačky a v jakémkoliv množství,“ řekl šéf ostravského týmu Toxi Jiří Kopeček s tím, že této možnosti využili i ostravští narkomani. „Od platnosti vyhlášky je to na Ostravsku první takovýto případ,“ uvedl Kopeček.

Varny

Droga se vařila ve třech pronajatých bytech v Ostravě–Porubě, v Ostravě-Přívoze a v centru moravskoslezské metropole. Policisté měli razie pečlivě připraveny. Dvakrát se jim podařilo zločince překvapit přímo při výrobě pervitinu. Varny byly schopny produkovat desítky gramů drogy denně.
Policisté se na jejich stopu dostali i díky oznámením sousedů, kterým vadila podezřelá individua pohybující se v domě a zápach vycházející zpoza dveří.
Mezi obviněnými je i dvaadvacetiletá dívka, která právě dokončila vysokou školu. „Říkala, že užívání drog je zcela běžné, že když si šlehne, tak se jí dobře učí,“ uvedl Kopeček.

Opatření omezující prodej léků obsahujících pseudoefedrin se na drogovém trhu nijak výrazně neprojevilo. „Nějaké výrazné cenové výkyvy jsme nezaznamenali. Gram stále stojí kolem osmi set korun,“ uvedl Kopeček s tím, že vařičů pervitinu je stále dost. Novým trendem je pouze vznik menších komunit vyrábějících drogu pro sebe a úzký okruh lidí. „Ta vyhláška jim přinesla komplikace pouze v tom, že musejí jezdit do sousedních států. Od nás z Ostravska to ale mají kousek,“ doplnil Kopeček.