Souddvojici nakonec uznal vinnou z trestného činu obecného ohrožení. 66letý ředitel závodů Adolf Fešárek od soudu odešel s podmíněným trestem 18 měsíců, o 30 let mladší traťový komisař Josef Klanica dostal podmínku o čtvrt roku kratší. Oba majízkušební lhůtu tří let, pokterou se navíc nesmějí podílet na organizování žádných automobilových závodů.Oba obžalovaní si stejně jako státní zástupce ponechali lhůtu k vyjádření.

Soudce: Závod byl plný pochybení

„Vědomě porušili povinnosti, které jim vyplývají z jejich funkcí,“ řekl soudce s tím, že celý závod doprovázela řada pochybení. To největší se týkalo diváků, kteří podle protokolu o schválení trati měli být na vyvýšeném místě a za svodidly. Návštěvníci však byli pouze v prostoru vymezeném páskou. Fešárek o těchto nedostatcích věděl.

Oba obžalovaní se hájili tím, že přijali stejná opatření jako v předchozím ročníku závodu. „To, že se tehdy nic nestalo, není zásluhou pořadatelů, ale dílem štěstí a náhody,“ zdůraznil však soudce, který se podivil nad tím, že na lavici obžalovaných skončili pouze Fešárek a Klanica. Podle něj tam měl usednout minimálně i Miroslav Nezval, který při ostravských závodech působil jako licencovaný sportovní komisař, který závod povolil.

Funkcionáři nejsou na vysoké úrovni

„Flagrantně porušil své povinnosti. Platí zde ale zásada, kde není žalobce, není ani soudce,“ řekl soudce s tím, že podobných tragických nehod bylo v poslední době v České republice hned několik. Podle soudce by jednou z příčin mohla být i nepříliš vysoká úroveň funkcionářů těchto závodů, stejně jako v případě vítkovického neštěstí. „Je to domněnka, ale má reálné základy,“ uzavřel soudce.

Tragédie se stala loni 11. říjnaběhem Memoriálu Miroslava Fajkuse, jenž se konal na městském Balcarově okruhu v Ostravě-Vítkovicích. Akci pořádal Automotoklub Vsetín na silnici I/56, která byla v daném úseku pro běžnou dopravu zcela uzavřena. K havárii došlo krátce poté, co na trať vyrazil první jezdec– šestnáctiletý mladík sedící za volantem vozidla Škoda Felicia–a vjel mezi diváky. Třiašedesátiletý muž zemřel po převozu do nemocnice, další návštěvník– dvaačtyřicetiletý Miroslav Ferik z Ostravy– utrpěl těžká poranění.

Zraněný divák: Stáli jsme ve vyhrazeném prostoru

„V podstatě si na nic nepamatuji. Vím jen, že jsem přijel na závod a šel mezi diváky. Probral jsem se až v nemocnici na oddělení ARO. Byl to hrozný šok,” řekl dříve Ferik, který strávil v nemocnici tři měsíce a v současné době chodí o berlích. „Stále se léčím. Zatím nevím, jak to se mnou bude dál. Lékaři jsou v prognózách velmi opatrní,” prohlásil Ferik, jenž odmítl, že by on sám či někdo z dalších diváků cokoliv porušil. „Stáli jsme v prostoru, který byl ohraničen páskou. Nikoho z nás v tu chvíli nenapadlo, že by to mohlo být nebezpečné,”vysvětlil Ferik, který čtvrteční rozhodnutí soudu přivítal. „Hlavně, že byli uznáni vinnými,“ řekl.