K tramvajovým výtržnostem došlo v dubnu letošního roku mezi předposlední a konečnou zastávkou poblíž nákupního centra Interspar v Ostravě-Dubině. Mladí delikventi si pokaždé vybrali druhý vůz tramvajové soupravy, ve kterém nikdo nebyl. Vzali bezpečnostní kladívka sloužící k nouzovému opuštění tramvají a pustili se do rozbíjení oken. Nejprve se vyřádili 7. dubna, kde si kolem osmnácté hodiny vybrali tramvaj na lince číslo 1.

O tři hodiny později stejným způsobem zdevastovali soupravu na lince číslo 17. Třetí čin se odehrál 12. dubna, opět na lince 17. „Řekli, že to udělali ze srandy,“ prohlásil ostravský kriminalista Ivan Hon s tím, že oba výtečníci jsou stíháni i za další zločiny, mimo jiné za vloupání do vozidel a loupeže. Na oba uvalil soud vazbu.

Kladívka se ve vozech příliš neohřejí

„Jsme rádi, že se policii tento případ podařilo objasnit,“ řekl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht s tím, že vandalové ročně způsobují dopravnímu podniku škody kolem deseti milionů korun. Nejaktivnější jsou sprejeři v tramvajích, výtržníci však ničí i zastávky a jízdenkové automaty, které například ucpávají papírky nebo žvýkačkami.

„Až pětadevadesát poruch automatů mají na svědomí vandalové,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek s tím, že hitem poslední doby jsou krádeže bezpečnostních kladívek. „Životnost kladívka ve vozidle je přibližně měsíc. Jedno stojí tři sta korun,“ prohlásil Kořínek.

Dobré lepidlo udrží člověka na stropě tramvaje

Kladívka si oblíbili nejen vandalové, ale také vykrádači aut, kteří je používají k rychlému rozbití bočních oken. Dopravní podnik se krádežím snažil zabránit tím, že kladívka upevnil k ocelovým lankům. Zloději je však začali vytrhávat i s lanky a boční stěnou.

Na vandalské činy má paradoxně vliv i reklama. Před časem dopravní podnik zaznamenal kuriózní případ, kdy si chtěl někdo ověřit pravdivost reklamy na lepidlo, které dokázalo udržet člověka přilepeného ke stropu. Dotyčný si na boty dal uvedené lepidlo a přilepil se ke stropu tramvaje. „Video se objevilo i na internetu,“ řekl šéf dopravního podniku František Kořínek.