Herblich v Kunčicích pod Ondřejníkem vjel v zatáčce do sněhové bariéry, dostal smyk a postupně narazil do tří osobních aut v protisměru. Žena, která utrpěla poranění mozku, zemřela ještě téhož dne v ostravské fakultní nemocnici. Další řidič vyvázl s lehkým zraněním. Herblich jel před střetem rychlostí přibližně 65 kilometrů v hodině, což v obci neměl, a podle žalobce jízdu nepřizpůsobil stavu silnice a povětrnostním podmínkám.

„Hluboce toho lituji. Vždycky jsem se považoval za řidiče, který spíše pomáhá. Myslel jsem si, že taková věc se mi nemůže stát. Ale stalo se to,“ řekl sedmatřicetiletý Herblich u soudu. „Pravděpodobně jsem tu rychlost překročil,“ připustil s tím, že poté, co zhruba půlmetrové sněhové bariéry vůz rozhodily, nebrzdil, ale snažil se náklaďák držet pod plynem. „Jel jsem s prázdným autem, takže možná akcelerovalo rychleji. Snažil jsem se dělat všechno možné. Brzdit jsem nechtěl, protože podle mých zkušeností by se auto stočilo napříč vozovkou,“ poznamenal.

Herblich uznal vinu až po znaleckém posudku

Herblich dříve tvrdil, že za nehodu nenese přímou vinu, u hlavního líčení ale akceptoval názor znalce, jenž událost podrobně rozebral. Z posudku je patrné, že tragédii zavinil právě testovací jezdec. „Připouštím, že to tak mohlo být,“ pravil.

Soudce muže potrestal za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti. Udělil mu roční trest s podmíněným odkladem na dva roky, Herblich zároveň do července 2012 nesmí za volant. Obžalovaný muž s tím souhlasil, takže rozsudek je už pravomocný.

Herblich se podle svých slov před nástupem do Tatry živil 13 let jako řidič autobusu, ve známé firmě pracuje dva roky. Nikdy předtím žádnou nehodu nezpůsobil. „To místo dobře znám, vozil jsem tam děcka na tábory,“ vzpomínal. Herblich má svému zaměstnavateli zaplatit 9100 korun, což je škoda, která vznikla na testovacím voze.

Řidič: Jen jsem čekal, že do mě tatra vrazí

Účastníci nehody si detaily nevybavují. „Auta za mnou jela v klidu, bylo to dobrý. Najednou jsem zahlédl červenou kabinu tatry, přišel náraz a pak nic,“ řekl řidič jednoho z vozů. „Měl jsem jen odřenou hlavu a bolela mě ruka,“ dodal. V koloně za ním jel řidič fabie. Vyvázl nezraněn, i když vůz byl poškozen z obou stran. Jak se vše odehrálo, neví.

„Měl jsem jen pocit, že do mě tatra narazí, což se i stalo,“ pravil. Řidič čtvrtého vozu se přímé kolizi vyhnul najetím do příkopu, poté řídil dopravu a zavolal záchranáře. Herblichova tatra skončila na louce. „Vím, že řidič byl v šoku,“ popisoval šofér osobního auta.