Policisté zadrželi sedmapadesátiletého recidivistu ze Starého Bohumína, který je podezřelý, že od února do července letošního roku vnikl nejméně do čtyřiatřiceti objektů. „Jeho oblíbeným teritoriem byla chatoviště v Ostravě-Porubě, Krásném Poli, Martinově, Pustkovci a v obcích Dolní Lhota, Horní Lhota-Zátiší, Vřesina a Čavisov. Modus operandi byl většinou stejný, pachatel rozbil okenní sklo, chatu prohledal a odcizil věci, které se následně daly zpeněžit,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Před spravedlností se mu dlouhé měsíce dařilo unikat i díky tomu, že dobře znal způsoby a metody policejní práce. Za sebou má již jedenáct odsouzení, převážně pro majetkové delikty. Za mřížemi strávil šestnáct let.

Špatné zaměstnání vrátilo prohnaného kriminálníka na zcestí

„Vzhledem ke svým zkušenostem a bohaté kriminální minulosti věděl, na co si má dát pozor. Trochu nám to ztížilo práci, nakonec jsme ale tento případ vyřešili,“ uvedl ostravský kriminalista Daniel Naivert.

Z posledního trestu byl zloděj propuštěn v srpnu loňského roku. Zpočátku se snažil živit poctivě a našel si práci. „Podlesvého vyjádření však za práci nedostal zaplaceno nebo získal jen částku, se kterou nebyl spokojen. Kvůli své tíživé životní situaci se měl dát znovu na šikmou plochu,“ doplnila Holčáková.

Lupič se snažil být k chatám ohleduplný

Muž se do vytipovaných lokalit dostával v nočních hodinách tramvajemi linek číslo 4 a 5. Bral vše, na co přišel a co se vešlo do velké sportovní tašky. „Mezi věcmi byly například elektronářadí, akušroubováky, vrtačky, brusky, rádia, antény, dalekohledy, matrace, spacák, vařiče, přenosné televizory, oděvy, fotoaparát, hodiny, váza, sošky, čerpadla, karafa, elektrické nůžky, strunové sekačky, propanbutanové lahve, alkohol, dokonce i prázdné pivní lahve,“ řekla Holčáková. Kořist skončila většinou v zastavárnách, něco prodal i náhodných zájemcům. Za peníze si kupoval jídlo a pití. Celková škoda činí 188 tisíc korun.

Muž se ke všem vloupáním přiznal. Prohlásil, že potřeboval peníze na obživu. Prý se snažil chovat ohleduplně, aby na objektech způsobil co nejmenší škodu. Proto dovnitř vnikal po rozbití oken, a ne po vypáčení či vykopnutí dveří. Je obviněn z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. Hrozí mu až tři roky vězení. Soudce Okresního soudu v Ostravě na něj uvalil vazbu.

Policistéchatoviště pravidelně kontrolují. Ve středu se například vydali do Dolní Lhoty a Velké Polomi. Není však v jejich silách, aby tyto lokality střežili čtyřiadvacet hodin denně.