"Přes svůj nízký věk se zachovali ukázkově,“ uvedla ostravská policejní mluvčí gabriela Holčáková.

Podle ní v pátek těsně před půlnocí došlo v Ostravě-Hrabůvce k loupeži a výtržnictví. „Dva muži měli společně, po předchozí domluvě, strhnout na zem 47letého muže, několikrát jej kopnout do hlavy a odcizit mu příruční tašku s doklady, finanční hotovostí, mobilním telefonem a dalšími věcmi. Tímto jednáním měli způsobit škodu v předběžné výši zhruba 7,5 tisíce korun a zranění oběti s dosud nezjištěnou dobou léčení. Poté se měli podezřelí zmocnit tašky a dali se na útěk z místa. Poškozený volal o pomoc a běžel směrem, kterým muži utekli, ztratil je však z dohledu. Oběť oslovili dva mladíci ve věku 15 a 16 let a nabídli mu pomoc,“ popsala okolnosti případu policejní mluvčí.

Jak se vůbec mladíci k oloupenému dostali?

Jeden z mladíků pracoval na počítači při otevřeném okně a uslyšel volání o pomoc. Nejdříve uviděl běžet mladšího muže a za ním i staršího, který křičel, že jej okradli. Svědek se okamžitě rozhodl pomoci, navíc ještě stihl informovat kamaráda o situaci prostřednictvím komunikačního programu ICQ. Další zachránce zareagoval obdobně ukázkově. Po setkání s poškozeným začali společně prohledávat okolí, objevili a zadrželi podezřelého 28letého muže a přivolali policisty. Ještě před příjezdem policistů se podezřelý zřejmě snažil zbavit důkazu a poškozenému vrátil část uloupených peněz. Mladíkům se podařilo také najít poblíž činu i odcizenou tašku, kterou rovněž předali policistům.

„Pak už oba mladíci přenechali pátrání i dokazování policistům. Proběhlo detailní ohledání místa činu, při němž policisté nalezli mobilní telefon, a další věci z odcizené tašky. Prověřováním byly zjištěny další informace, druhého podezřelého muže svědci viděli svědci, jak ještě před příjezdem policistů vchází do jednoho z domů.

Dům policisté střežili několik hodin, prvního srpna ráno pak obyvatelé bytu otevřeli. Spolu se ženou se v bytě nacházel také 50letý muž, který odpovídal popisu. Policisté zjistili, že na muže byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Orientační dechová zkouška vykázala u muže hodnotu přesahující 1,50 promile alkoholu. Sdělení obvinění pro trestný čin loupež a výtržnictví (formou spolupachatelství) následovalo po vystřízlivění zadrženého muže. Stejně si obvinění vyslechl také 28letý muž. Starší obviněný byl pak eskortován do věznice. Pachateli loupež může být udělen až desetiletý trest vězení.