Šedesátiletá Kristina Mrózková slibovala vysoké zúročení peněz, když jí je lidé svěří. Takto to fungovalo téměř deset let a klienty českotěšínské distributorky kosmetických výrobků tvořili obyčejní lidé, ale také podnikatelé a lidé, kteří chtěli bezpracně zúročit své peníze. I za cenu rizika.

„Samozřejmě, že člověk je zpočátku nedůvěřivý a bojí se, aby o peníze nepřišel. Ale když to risknete a po čase zjistíte, že to skutečně funguje a z vložených peněz máte pravidelný měsíční úrok ve výši pět i více procent, ukažte mi někoho, kdo by ty peníze takto neinvestoval. Třeba i desítky milionů. A že takoví byli,“ popsal redaktorům Deníku systém, jak se peníze ve „firmě paní Mrózkové“ množily ke spokojenosti všech, jeden z klientů českotěšínské podnikatelky.

„Neměla jsem důvod jí nevěřit. Fungovalo to roky a bez problémů. Své klienty získávala z okruhu známých a těch, s nimiž se setkává při prodeji kosmetiky. Každému z nás, co jsme jí svěřili peníze, tvrdila, že jedinečnou možnost vysokého zúročení nabízí jen a jen nám. Dnes vidím, že to nebyla pravda,“ doplnila dále žena z Havířova, která si stejně jako ostatní věřitele nepřála zveřejnění svého jména. Spolu s dalšími poškozenými seděla ve středu před polednem v jedné českotěšínské restauraci a společně se radili, co podniknout.

„Nepočítám, že své peníze ještě někdy uvidím. Ale chci, aby se to celé rozkrylo. Léta jsem jí svěřovala peníze, vše fungovalo perfektně. Úvěrové splátky chodily pravidelně a bez nejmenšího zpoždění,“ popisuje své zkušenosti jedna věřitelka.

První problémy přišly v květnu

To, že je snad něco v nepořádku začali lidé tušit v květnu. „To se poprvé začaly zpožďovat platby, což se nikdy předtím nestávalo. Paní Mrózková nám tehdy tvrdila, že je to proto, že dělá změny, které mají být k lepšímu," uvedl muž, podnikatel, který Mrózkové svěřil peníze své a jeho přítelkyně si dokonce nedávno vzala půlmilionový úvěr a s vidinou přilepšení si k mateřské je zmizelé podnikatelce dala oproti směnce také.

Minulý týden však přišel šok. Sama podnikatelka některé své klienty telefonicky informovala, ať na ni podají trestní oznámení.

„Zavolala a řekla jen, ať na ni podáme trestní oznámení, a zavěsila. Od té doby je její mobil nedostupný, kde je ona, nevíme,“ líčí jeden z podvedených klientů, který v úterý podal v Ostravě hromadnou žalobu asi za sto poškozených věřitelů.

Jen tato část klientů z Těšínska, Třinecka a Karvinska má u ženy uložených 750 milionů korun. Seznam dosud známých věřitelů v tomto oznámení čítá několik desítek stránek.

Kam se Kristina Mrózková, bývalá provozní českotěšínského hotelu Piast, poděla? To nikdo z těch, kdo by si u ní rádi vyzvedli své peníze, nevědí. O tom, kde pobývá manželka, neví údajně její manžel. Řekl to ve středu ráno redaktorům Deníku přímo ve dveřích jejich domu v Českém Těšíně-Svibici.

Naletěli jí i studenti, lidé se spoustou úvěrů

Celý případ bude mít zřejmě dohru i v nešťastných lidských osudech. Peníze totiž českotěšínské podnikatelce svěřovali nejen lidé, kteří měli volné peníze, ale také ti, kteří je neměli reálně v ruce: studenti či mladé rodiny. A podle slov zklamaných klientů se podnikání Kristiny Mrózkové neomezovalo jen na zdejší region. „Víme o jejích kontaktech na Zlínsku nebo v Brně,“ říkají lidé.

"Víme o lidech, kteří si brali půjčky, hypotéky či zastavili byty. To vše jen proto, aby jim získané peníze takto vydělávaly,“ přidává další střípek do mozaiky nevšední finanční machinace další věřitel.

Šedovlasý muž důchodového věku prý z počátku váhal, zda podnikatelce své peníze svěřit.

„Zdálo se mi to riskantní, ale měla výpovědní lhůtu jeden měsíc a klidně třeba, i když jste chtěli vybrat celý milion. Sám jsem to několikrát vyzkoušel, a peníze mi vždy vrátila,“ krčí rameny muž a přiznává, že má u podnikavé ženy „uloženo“ deset milionů korun, které mu měsíčně vydělávaly oněch zhruba pět procent. „Ale někdy i šest, sedm či až deset,“ dodává.

Věc od dnešního dne šetří ostravská expozitura útvaru pro odhalování korupce. „V úterý jsme přijali trestní oznámení a dnes jsme zahájili kroky v šetření podezření z trestného činu podvodu. Rozsah trestné činnosti, dotyčné osoby, ani počet poškozených zatím neznáme, Vyšetřování je teprve na začátku,“ uvedl mluvčí útvaru pro odhalování korupce Roman Skřepek.

Skupina lidí, která včera ve věci podala hromadné trestní oznámení, vyzývá další věřitele, aby se přihlásili na e-mailu expoov@mvcr.cz.