„Obvinění měli od ledna do března letošního roku vniknout celkem do jedenadvaceti hracích automatů stejného typu a způsobit tak škodu, která byla předběžně vyčíslena na 170 tisíc korun. Zhruba stotisícovou škodu pak způsobili pachatelé tím, že při svých krádežích poškodili automaty,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Mezi hernami, z jejichž automatů peníze ukradli, byly nejen ostravské, ale i další – například v Brně, ve Vratimově, Příboře a Orlové. Celková škoda převyšuje 300 tisíc korun.

Rozsáhlé protiprávní jednání má mít na svědomí celkem pět obviněných ve věku od jedenadvaceti do třiadvaceti let. Čtyři z obviněných už byli v minulosti prověřováni pro majetkovou trestnou činnost. „Policejní komisař mužům sdělil obvinění pro trestné činy poškozování cizí věci, krádeže, neoprávněného užívání cizí věci a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ vysvětlila dále ostravská policejní mluvčí.

Mladé muže nemohli policisté obvinit ze stejných trestných činů. Při krádežích peněz z výherních automatů většinou byli „v akci“ dva až tři pachatelé, muži se přitom různě střídali.

Ke krádežím peněz z automatů mělo docházet v období od ledna do března 2009, kdy byl jeden z podezřelých policisty zadržen. Pachatelé se do krádeží pouštěli v okamžiku, kdy podle nich byla vhodná doba a v hernách bylo minimum hráčů. Kradli tak nejen večer, ale také i ráno či dopoledne.

„Obvinění si měli vybírat vždy totožný typ hracího automatu. Vypáčili takzvaný elektronický akceptor, který slouží pro vhazování peněz, poté finanční hotovost vybrali,“ upřesnila Holčáková.

V některých případech podle ní ale podezřelí úspěšní nebyli a peníze se jim odcizit nepodařilo, jindy měli naopak odcizit částku pohybující se zhruba ve výši třiceti tisíc korun. Při krádeži jeden z pachatelů takzvaně stínil, druhý měl šroubovákem páčit akceptor.

Kromě krádeží peněz z automatů či pokusů o krádeže jsou někteří z pětice obviněných podezřelí z toho, že kradli různé věci z vozidel. Ve výčtu protiprávního jednání však u některých obviněných nechybí ani neoprávněné užívání cizí věci a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění.