Vyšetřovatel ji obvinil hned z několika trestných činů. „Žena byla obviněna z podvodu a neoprávněného podnikání,“ sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Podle něj je českotěšínská podnikatelka ve vazbě hned z několika důvodů. „Hrozí například to, že by mohla ovlivňovat svědky. Obviněná má navíc dobré kontakty v zahraničí, a tudíž nelze vyloučit její útěk do ciziny,“ vysvětlil mluvčí Okresního soudu v Ostravě Igor Krajdl s tím, že obviněné podnikatelce hrozí trest ve výši pěti až dvanácti let odnětí svobody.

Šedesátiletá podnikatelka z Českého Těšína vylákala za deset let od několika stovek lidí minimálně tři čtvrtě miliardy korun. Slibovala a taky údajně pravidelně vyplácela vysoké měsíční úroky. Minulý týden se pak vše zhroutilo jako domeček z karet.

„Paní Mrózková mi zavolala, že končí a ať na ni podám trestní oznámení, pak zavěsila,“ popsal zlomovou situaci jeden ze stovek postižených.

Jde o stovky milionů

Ti, kdož využívali finančních služeb podnikatelky, se však nerekrutovali jen z řad těch, kteří měli vysoké částky v hotovosti, ale i lidí, kteří se kvůli vidině lehkého zisku nebáli radikálně zadlužit.

V úterý na ni tedy podvedení klienti, již se marně domáhali svých peněz, podali hromadné trestní oznámení. Ve středu se žena dobrovolně přihlásila na policii.

Velká část klientů obviněné podnikatelky je z Těšínska, Třinecka a Karvinska a podle jejich tvrzení jim žena dluží okolo 750 milionů korun. Další podvedení se mohou přihlásit na speciální policejní e-mail: expoov@mvcr.cz, do předmětu je nutné uvést číslo spisu 2009–29.

GABRIELA CICHÁ