Odsouzený je bývalým špičkovým volejbalistou, který pod příjmením J. dlouho reprezentoval někdejší Československo. Má dokonce medaili z mistrovství Evropy. V poslední době se ale vydal na dráhu zločinu – nedávno si odpykal nepodmíněný trest za majetkovou trestnou činnost a loupež.

Muž podle rozsudku letos v lednu znásilnil svou o pět let mladší družku. Později ženu ohrožoval loveckým nožem. Tvrdil, že zabije ji, případně sebe, a vyhrožoval, že za to bude stíhána. Družce navíc ukradl více než 40 tisíc korun, motorovou pilu, zlatý náhrdelník, kapesní hodinky a cenný obraz. Vše se odehrálo v jejím domku nedaleko Frýdku-Místku, do něhož násilník vnikal i poté, co se s ním přítelkyně definitivně rozešla. Z domu ho do letošního února přibližně desetkrát neúspěšně vykazovala.

Žena tvrdí, že počátkem roku byla znásilněna hned dvakrát, jenže o tom má soud pochybnosti. Mimo jiné proto, že ve výpovědi připustila, že pohlavní styk nebyl „asi“ dobrovolný. „Těch důvodů je několik. Pochybnosti jsou takového rázu, že obžalovanému nelze přičíst vinu,“ konstatoval předseda senátu. Pokud by se prokázalo, že muž spáchal i druhý útok, trest vězení by ho neminul. Tříletou podmínku senát vyměřil i proto, že družku nelze považovat za náhodně vytipovanou oběť.

Ve všem ostatním je verze poškozené věrohodná. „Okresní soud jí v tom podstatném uvěřil,“ uvedl soudce, nicméně prohlásil, že žena, jejíž přístup označil za „hororový“, soudu v žádném případě práci neulehčila. Vyznat se v jejích výpovědích totiž bylo složité. Soudce poznamenal, že tato kauza byla „rozhodně jedna z nejsložitějších“, kterou kdy dostal na stůl. „Obtížnější situaci si lze jen těžko představit,“ pravil.

H. R. znásilnění družky a vyhrožování s nožem v ruce odmítal, jenže neuspěl. „Pan obžalovaný má veškeré předchozí tresty zahlazeny, ale je třeba si uvědomit, že má ledascos za sebou,“ poznamenal soudce k faktu, že muž přiznal jen krádeže věcí.

Senát stanovil pětiletou zkušební dobu. H. R. bude po celou pod dohledem probačního úředníka a pět let nesmí s poškozenou navázat žádný kontakt. Senát je přesvědčen o tom, že žena bude tímto způsobem dostatečně chráněna. „Buď to bude respektovat, nebo bude okamžitě nařízeno veřejné zasedání. Následky si může domyslet, to není složité si spočítat,“ upozornil odsouzeného muže soudce.

Senát chtěl muže už v červenci propustit z vazby, s tím ale nesouhlasil žalobce, který si ihned podal stížnost. H. R. zůstal v cele. Souhlasil proto s tím, aby se hlavní líčení konalo v nejbližším možném termínu, ještě před jednáním krajského soudu. „Tady je účelem vyhlásit to co nejdřív, neprotahovat to,“ upozornil soudce.

Žena před vynesením rozsudku redakci řekla: „Ať mu zakážou se ke mě přibližovat a já budu spokojená. Že zaplatí škodu, to opravdu nečekám, jde spíše o to, zastavit tu jeho agresivitu.“

H. R. má ženě splácet 75 tisíc korun, přičemž celková škoda byla ještě o dvacet tisíc vyšší. Nezaměstnaný muž však čelí několika exekucím. „Když mu chybí peníze, on je schopen opravdu všeho. Je mu jedno, kde ty prachy sebere. Je to hrozné, že člověk dokáže takhle spadnout,“ uvedla 49letá žena.

Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce chce celý případ poslat před krajský soud.

Odsouzený muž patřil v 70. a 80. letech k nejlepším tuzemským volejbalistům. Slavný byl v roce 1985, kdy s kolegy vybojoval na evropském šampionátu v Amsterodamu stříbro. Na internetu se však v poslední době začaly objevovat zprávy, které veřejnost varují, že H. J. alias H. R. je podvodník a lupič. (lew)