Další případ vymyšleného znásilnění objasnili ostravští policisté. Mělo k němu dojít počátkem července ve vlakové soupravě Pendolino jedoucí z Prahy do Ostravy. Údajnou obětí byla čtyřiadvacetiletá žena. Ve vlaku ji prý někdo omámil a znásilnil. Stalo se tak poté, co jí dal do kávy či piva nějakou látku. Po více než měsíčním vyšetřování se však ukázalo, že lhala. V rychlíku se opila se skupinkou vodáků a vzhledem k tomu, že se bála reakce rodičů na svůj alkoholový exces, raději nahlásila znásilnění.

Zločin se měl odehrát 3. července letošního roku. Notně opilá dívka ve večerních hodinách vystoupila v železniční stanici v Ostravě-Svinově, kde na ni čekala její rodina. Sestře nejprve zmateně řekla, že ji někdo znásilnil na toaletě. Poté se společně vydaly před nádraží, kde je čekala matka. Po příchodu k vozidlu začala dívka zvracet. V pláči se pak matce svěřila se svým hrůzným zážitkem. Žena okamžitě přivolala policii. Na místo vzápětí dorazili i zdravotníci, kteří údajnou oběť převezli k ošetření do nemocnice. Odtud dívka putovala na záchytnou stanici k vystřízlivění. V krvi totiž měla bezmála tři promile alkoholu.

Vyšetřování

„Po trestním oznámení kriminalisté začali okamžitě konat. Následovalo ohledání místa činu, pátrání po svědcích, prověřování mezi zaměstnanci jedoucími ve vlaku. Byla vyžádána odborná vyjádření z různých oborů,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že tento týden došlo ve vyšetřování k nečekanému zvratu.

Práce vniveč

Dívka se ochráncům zákona přiznala, že si vše vymyslela. „Ve vlaku se seznámila se skupinou vodáků a vypila s nimi alkohol. Vzhledem k tomu, že není zvyklá pít, tak si po požití alkoholu na další děj příliš pamatovala. Poté, co dívku v podnapilém stavu spatřili rodiče, nevěděla, jak celou věc vysvětlit. Proto si vymyslela znásilnění,“ dodala Holčáková s tím, že policejní komisař případ odložil. „Hodiny odvedené práce kriminalistů tak padly vniveč,“ posteskla si Holčáková.

Dobré jméno

České dráhy považují celý případ za velmi nešťastný. „Podnapilá žena tak poškodila dobré jméno Českých drah a jeho spojů Pendolino, které jsou velmi bezpečné i díky otevřenému prostoru a vysokému počtu cestujících,“ řekla Kateřina Šubová, regionální mluvčí Českých drah pro Moravu. Zda budou České dráhy po ženě požadovat omluvu či jinou formu satisfakce, není jasné. Co se týče trestního stíhání či přestupkového řízení, nic z toho „oběti“ nehrozí.

Pohádky

Ze statistických údajů vyplývá, že zhruba třetina všech nahlášených znásilnění se vůbec nestala. Například před několika dny policisté uzavřeli vyšetřování údajného znásilnění sedmnáctileté dívky z Ostravy. Ta oznámila, že ji v řeky v Ostravě-Hošťálkovicích zneužil neznámý mladík, se kterým se jen krátce předtím seznámila na internetu. K setkání skutečně došlo, průběh schůzky si však dívka představovala jinak. Z pomsty pak nahlásila sexuální zločin.

Další dívky a ženy chtěly vymyšleným znásilněním omluvit pozdní příchod, jiné se obávaly otěhotnění s přítelem či milencem.