Rozhodl o tom ve středu Vrchní soud v Olomouci a potvrdil tak rozhodnutí ostravského Krajského soudu, proti kterému se obžalovaný odvolal. Muž byl již v minulosti odsouzen ke třinácti měsícům vězení za to, že osahával rovněž nezletilou dceru své předchozí přítelkyně.

Sexuální teror začal v bytě na Ostravsku koncem roku 2005 a trval až do března 2008. V době, kdy partnerka obžalovaného nebyla doma, zneužíval její dceru. Podle výpovědí některých svědků se tak dělo v rámci takzvaných alternativních trestů, mezi které patřila i soulož. „Zneužívání se odehrávalo na zemi nebo na posteli, když jeho družka nebyla doma. Obžalovaný dívku sexuálně obtěžoval i v noci, když spala,“ uvedl při středečním soudním líčení soudce Petr Andrés. Poškozenou psychicky týral a vyhrožoval bitím v případě, že si půjde někomu stěžovat.

Zvrhlý případ je o to děsivější, že muž nutil bratra dívky, aby hlídal, pokud by se družka vracela do bytu. Prožité události tak poznamenaly nejen poškozenou dívku, která utrpěla posttraumatickou poruchu, ale i jejího nezletilého bratra a sestru, kteří o zneužívání věděli. „Jejich matka měla poškozenou a obžalovaného přistihnout v posteli. U výslechu pak popřela, že by něco viděla, a nechtěla nic řešit,“ uvedl Andrés. Sourozenci se snažili svěřit alespoň své babičce. Ani před tou ale nemohli mluvit, protože u rozhovorů bývala přítomna matka. Poškozená dívka nakonec kontaktovala sociální pracovnici, která na celou rodinu již delší dobu dohlížela kvůli nestandardní životní situaci, způsobené především zálibou jejich matky k alkoholu.

Obžalovaný po celou dobu líčení popíral, že by se na dívce měl čehokoli dopustit. Zpochybnil výpovědi sourozenců i dalších svědků. Podle něj měla jeho bývalá přítelkyně děti podplácet, aby hovořili v jeho neprospěch. Soudní senát však jeho spekulace jednoznačně zamítl. „Výpovědi dětí spolu jednoznačně korespondují a nejsou ani zdaleka ojedinělé,“ uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Podle odborných posudků z odvětví psychiatrie a psychologie netrpí muž sexuální deviací ani duševní chorobou. Přestože holduje alkoholu a je klasifikován jako piják, jeho rozpoznávací ani ovládací schopnosti nebyly narušeny. Obžalovaný je podle odborníků heterosexuální člověk, který nemá sklony k pedofilii.

Vrchní soud v Olomouci jej za znásilnění a ohrožování mravní výchovy odsoudil ke čtrnácti letům ve věznici s zvýšenou ostrahou. V dalším občanskoprávním řízení se pak bude jednat o náhradě škody pro tři nezletilé děti. Ta by měla dosáhnout sto osmdesáti tisíc korun. „Co bych měl komu platit, když jsme mu nic nezpůsobil,“ komentoval to obžalovaný. Rozsudek olomouckého soudu je pravomocný. Obhájce obžalovaného ale potvrdil, že zvažuje ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.