V jednom případě dokonce podpálil kontejner v prostoru čerpací stanice. Plameny tehdy přeskočily i na přilehlé dveře benzinky. Když si mladík uvědomil, že muže dojít k výbuchu, utekl. Požár se naštěstí podařilo včas zlikvidovat, a zabránit tak možné explozi.

„Místa, kde plastové pochodně vzplály, byla různá. Požáry založil například v Šenově na Radničním náměstí, u hřbitova na Kaštanové ulici, na Petřvaldské a Těšínské ulici i dalších místech,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Celková škoda byla vyčíslena na 117 tisíc korun. Nejhůře dopadla již zmíněná čerpací stanice, kde si opravy vyžádaly přes padesát tisíc korun.

„Obviněný vždy zapálil předmět, který našel v kontejneru a následně jej vhodil do popelnice. Ve většině případů se ukryl poblíž, například v křoví, a díval se, jak kontejner hoří. Pak vyčkal na tavení plastu a jeho totální devastaci,“ popsala průběh žhářských činů Holčáková. Pyroman někdy zapálil i více kontejnerů najednou.

Motivem podobných zločinů bývá fascinace ohněm nebo nenaplněná touha stát se hasičem. Dotyční většinou čekají na příjezd hasičů a sledují je v akci. V tomto případě však tomu bylo jinak. „Požáry kontejnerů neměly mladíka vzrušovat, jako motiv uvedl nudu a zpočátku také způsob, jakým ventiloval zlost a své neshody s družkou,“ uvedla Holčáková.

Mladík je obviněn z trestných činů poškozování cizí věci a výtržnictví. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Policie však nevylučuje změnu právní kvalifikace. „Vyšetřování je teprve na počátku. V případě vyjádření znalce o reálném nebezpečí výbuchu v objektu čerpací stanice by přicházela v úvahu další kvalifikace – obecného ohrožení,“ vysvětlila Holčáková.

Policisté zřejmě nechají také prozkoumat mladíkův duševní stav.