„Víme, že se v okolí pohybují „známé firmy“. Nepřijdou dohromady, ale postupně, jako skupinka, třeba ve třech. Dva se třeba snaží nějak upoutat naši pozornost a třetí pronese věci z obchodu. Snažíme se jim to co nejvíc znepříjemnit a být ostražití, proto se nám už v poslední době vyhýbají velkým obloukem,“ říká například prodavačka v obchodě Mladá móda na Mlýnské ulici v Ostravě.

Prodavačka v dámské konfekci L&R móda si už stačila všimnout, že o krádeže se pokoušejí hlavně mladší slečny. „Přes prázdniny je docela klid, ale jinak zaznamenáváme tak dva případy krádeží týdně. V poslední době se počet krádeží mírně zvyšuje. Policii ale ani nevolám, nemá to smysl. Některé ze slečen jsou dokonce tak drzé, že se sem i vracejí a zkoušejí vynášet zboží z obchodu bez placení opakovaně,“ dodává prodavačka.

V některých prodejnách si musí umět s výtržníkem či přímo zlodějem umět poradit sám personál, jindy jim pomáhají alarmy, kamerové systémy a detekční rámy. Ty mají podle odborníků i samotných obchodníků zejména psychologickou funkci a potenciálního zloděje od činu předem odradí. „Alarm máme, pokusy o krádeže přesto registrujeme. Že nám ale něco chybí, zjistíme často ale až při inventuře,“ vyjádřila se k problému pracovnice galanterie v centru Ostravy.

Ve skateshopu Titty Twister se zloději objevují také dost často. „Strhnou ochranné značky a čárkové kódy a proběhnou rámem, aniž spustí alarm. Jednou jsme se je snažili i chytit. Neúspěšně,“ popsala svou zkušenost se zloději mladá žena u pokladny.

Podle obchodníků zloději k pronášení věcí přes detekční rámy používají nejrůznější „vychytávky“. „Jednou z nich je přenášení kradeného zboží v příruční tašce, která má vnitřek pokrytý alobalem. S tím detektor nic nezmůže,“ popsal jednu z fint zlodějů pracovník skateshopu.

LUKÁŠ MRÁZEK