Jde o pravicové radikály ve věku kolem pětadvaceti let. Okresní soud v Ostravě na všechny uvalil vazbu.

Kriminalisté a státní zástupkyně na páteční mimořádné tiskové besedě potvrdili, že šlo o rasově motivovaný čin. Zbylých osm lidí, které příslušníci zásahové jednotky v průběhu středy zatkli, bylo po výslechu propuštěno domů. Při vyšetřování se ukázalo, že se na vypálení objektu nepodíleli.

Podle dozorující státní zástupkyně Brigity Bilíkové měla čtveřice zločin detailně naplánovaný. „Připravovali to řádově několik týdnů,“ řekla Bilíková.

Žháři si nejprve vytipovali dům, v němž bydlí romská rodina. Poté si vyrobili zápalné lahve, do kterých dali automobilový benzín. Osudného dne 18. dubna letošního roku vyrazili do akce. „V nočních hodinách dojeli na místo, jeden z nich – ten, který řídil, zůstal v autě. Tři vystoupili a každý do tří ze čtyř předních oken hodil jednu láhev. Tím pádem výrazně zvýšili hořící účinek,“ řekla Bilíková.

Někteří ze zatčených se již k činu přiznali. „Projevili určitou dávku lítosti,“ řekl severomoravský kriminalista Lubomír Metnar.

„Je to historický okamžik v boji proti závažné násilné kriminalitě s rasovým podtextem. Bez nadsázky můžeme říct, že se jedná o největší úder v historii Policie České republiky proti příznivcům extremistických hnutí,“ prohlásil na tiskové besedě náměstek severomoravské kriminální policie Dalimil Sypták.

K objasnění žhářského útoku vedení severomoravské policie vytvořilo speciální tým, který spolupracoval s řadou policejních složek včetně Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jak uvedl ředitel tohoto elitního útvaru Robert Šlachta, zkušení kriminalisté při vyšetřování pomohli zejména svými znalostmi a informacemi z extremistického prostředí. „Náš útvar se dlouhodobě zabývá monitoringem extremistických skupin po celém území České republiky. Snažíme se o těchto skupinách mít maximální přehled,“ prohlásil Šlachta s tím, že od samého počátku bylo zřejmé, že jde o rasově motivovaný trestný čin.

Vše vyvrcholilo tento týden ve středu, kdy příslušníci zásahových jednotek z několika krajů během hodiny pozatýkali všech dvanáct podezřelých z Hornobenešovska, Bruntálska a Opavska. Některé z nich vrtulníky přepravily do Ostravy, kde probíhala většina výslechů.

Čtyři muži byli nakonec obviněni z pokusu o vraždu. Dalších osm, mezi nimiž byly i tři dívky, policii po výslechu propustila.

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili blíže nespecifikované zbraně a materiály s extremistickou tematikou – mimo jiné „Manuál pro nacionalisty z Bruntálska“ a další tiskoviny.

Jakým způsobem se žháře podařilo odhalit, odmítla policie s tím, že by prozradila metody své práce.

Kriminalisté nyní zjišťují, zda čtveřice nemá na svědomí i jiné dosud neobjasněné žhářské útoky v našem regionu. „I tato skutečnost je samozřejmě součástí dalšího prověřování. Nadále se s touto teorií pracuje,“ prohlásil Metnar.

Ke zločinu došlo 18. dubna letošního roku krátce před půlnocí. V té době spalo uvnitř osm lidí. Obyvatelům se naštěstí podařilo před plameny utéct, někteří však utrpěli zranění. Nejhůře dopadla dvouletá Natálka, která měla popáleniny na osmdesáti procentech těla a v kritickém stavu musela být převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Zde se podrobila řadě operací. Před několika dny ji lékaři probudili z umělého spánku. Lehčí zranění utrpěli i její rodiče.

KAUZA VÍTKOV DEN PO DNI

* 18. duben - Krátce před půlnocí vhodili neznámí útočníci zápalné lahve do domu romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Požár poranil Pavla Kudrika a jeho ženu. Nejhůře dopadla jejich dvouletá dcerka, která byla převezena s těžkými popáleninami ve velmi vážném stavu do nemocnice. Spekuluje se, že čin měl rasový motiv.

* 19. duben - K případu se vyjádřil i prezident Václav Klaus, který žádá tvrdý trest pro viníky!

* 20. duben - Dívenka je stále ve vážném stavu, prožívá krizové období. Policie zjistila, že do domu byly zápalné lahve vhozeny čtyři. Kromě rasismu se spekuluje také o tom, že šlo o mstu lichvářů.

* 21. duben - Otec popálené holčičky, Pavel Kudrik, byl z opavské nemocnice převezen do nemocnice vězeňské. Vyšlo totiž najevo, že se vyhýbal trestu vězení, za který byl odsouzen již před časem.

* 22. duben - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb žádá pro Kudrika milost od prezidenta Václava Klause. Občané Vítkova zakládají sbírku na pomoc postižené rodině. Dvouletá Natálka je i nadále v kritickém stavu.

* 23. duben - Prezident Klaus přerušil Kudrikovi výkon trestu. Romové ve Vítkově organizují ochranné hlídky. Bojí se dalších útoků. Ty jsou však podle policie nepravděpodobné.

* 24. duben - Pavel Kudrik je zpět na svobodě a s popáleninami leží v opavské nemocnici. On a jeho rodina dostali od ministra pro menšiny Michaela Kocába osobní dar 100 tisíc korun.

* 30. duben - Pavel Kudrik, popálený při žhářském útoku ve Vítkově, dnes odchází z ostravské fakultní nemocnice do domácího léčení

* 3. květen - Nejméně v patnácti městech po celé České republice proběhla v neděli 3. května od 16.00 hodin řetězová demonstrace Romů proti vzrůstající xenofobii a rasismu v zemi.

* 22. květen - Vypálený dům demolují, náklady ponese město. Rodinný dům, ve kterém romská rodina do útoku žháře žila, musí odborníci definitivně srovnat se zemí.

* 10. červen - U popálené dívky z Ví tkova došlo ke zhoršení zdravotního stavu, organismus reaguje. Je to dlouhodobá záležitost. Holčička je stále hospitalizována na oddělení pediatrickém resuscitační a intenzivní péče.

* 28. červen - Michael Kocáb, ministr pro lidská práva, o víkendu dorazil do Vítkova. Zajímal se o aktuální situaci vypálené romské rodiny, které intenzivně hledá nové bydlení. Podle jeho slov není zatím k dispozici pozemek vhodný k výstavbě. Mobilní domek i se zařízením by měl stát pod půl milionu korun plus napojení k síti. Na sbírce je v současné době 770 tisíc korun.

* 7. srpen - Dvouletou Natálku lékaři probrali z umělého spánku. Její zdravotní stav je opravdu nejlepší za tři měsíce, co je v nemocnici.

* 12. srpna - Příslušníci zásahové jednotky v průběhu středy zatkli dvanáct lidí podezřelých ze žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově. Osm z nich bylo po výslechu propuštěno domů. Při vyšetřování se ukázalo, že se na vypálení objektu nepodíleli

ČTĚTE TAKÉ:

další související texty v liště vpravo nahoře